Prima pagină » Știri externe » Guvernul israelian analizează OPȚIUNILE unui potențial acord cu Hamas /Netanyahu amenință că va interveni în Rahaf

Guvernul israelian analizează OPȚIUNILE unui potențial acord cu Hamas /Netanyahu amenință că va interveni în Rahaf

Guvernul israelian analizează OPȚIUNILE unui potențial acord cu Hamas /Netanyahu amenință că va interveni în Rahaf

Premierul Israelului, Benjamin Netanyahu, a reiterat, marți, că armata israeliană va interveni în orașul palestinian Rafah, situat în sudul Fâșiei Gaza, subliniind că presiunile internaționale, inclusiv din partea SUA, nu vor funcționa, în timp ce Guvernul israelian analizează noile propuneri diplomatice pentru un acord cu grupul Hamas.

”Vom finaliza eliminarea batalioanelor Hamas, inclusiv în Rafah. Nicio forță din lume nu ne va opri. Multe forțe încearcă să ne oprească, dar aceste acțiuni nu vor avea efect, pentru că inamicul, după ce a făcut, va face din nou”, a afirmat Netanyahu.

Luni seară, Netanyahu a anunțat, pe fondul presiunilor politice interne, că a stabilit data ofensivei în orașul Rafah, subliniind că intervenția militară este necesară pentru înlăturarea de la putere a organizației militante palestiniene Hamas și pentru distrugerea infrastructurii islamiste.

”Victoria necesită intrarea în Rafah și eliminarea batalioanelor teroriste de acolo. Acest lucru se va produce, a fost stabilită o dată”, a afirmat Netanyahu, fără a dezvălui detalii operaționale.

Statele Unite au cerut Israelului să amâne ofensiva în orașul Rafah până când vor fi găsite modalități credibile de evacuare a celor peste 1,3 milioane de civili palestinieni refugiați în acest oraș. Pe fondul presiunilor internaționale și în contextul negocierilor cu grupul Hamas, armata israeliană a anunțat reducerea prezenței militare în sudul Fâșiei Gaza, în ceea ce este considerată drept o manevră ”tactică”.

Guvernul Israelului analizează opțiunile pentru un acord cu Hamas

Cabinetul de securitate al Israelului se va întruni marți după-amiază, pentru analizarea noilor propuneri privind un potențial acord cu grupul Hamas, afirmă surse citate de cotidianul The Times of Israel. Negocierile de la Cairo, intermediate de Egipt, Qatar și SUA, vizează un armistițiu de aproximativ șase săptămâni, eliberarea celor aproximativ 100 de ostatici israelieni în schimbul a circa 700 de militanți islamiști aflați în închisori israeliene și intensificarea asistenței umanitare în Fâșia Gaza. Guvernul israelian se va reuni în format larg marți seară.

Emmanuel Macron, președintele Franței, regele Abdullah al Iordaniei și Abdel Fatah El-Sisi, președintele Egiptului, au cerut, într-un articol publicat în cotidianul The Washington Post, instituirea imediată a unui armistițiu în Fâșia Gaza, prin aplicarea rezoluției adoptate recent de Consiliul de Securitate ONU, eliberarea ostaticilor israelieni și avansarea procesului politic pentru crearea unui stat palestinian care să coexiste în pace cu Israelul.

Pe fondul presiunilor internaționale și în contextul negocierilor cu grupul Hamas, armata israeliană a anunțat reducerea prezenței militare în sudul Fâșiei Gaza, în ceea ce este considerată drept o manevră ”tactică”. În ultimele 24 de ore, autoritățile palestiniene au raportat moartea a 153 de persoane în urma atacurilor israeliene, iar bilanțul ofensivei israeliene a ajuns la 33.360 de morți și 75.933 de răniți. Armata israeliană a intervenit în Fâșia Gaza ca ripostă la atacurile teroriste din octombrie 2023, soldate cu aproximativ 1.160 de morți în sudul Israelului.

Foto: Profimedia

Citește și:

UE are noi norme privind publicitatea POLITICĂ /Măsurile vizează protejarea datelor personale și respingerea ingerințelor

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Maica Tereza, călugăriţa care a primit Premiul Nobel pentru Pace