Prima pagină » Știri externe » Guvernul spaniol îi răspunde lui Elon Musk: Platformele de social media ar trebui să nu INTERVINĂ în politica altor națiuni

Guvernul spaniol îi răspunde lui Elon Musk: Platformele de social media ar trebui să nu INTERVINĂ în politica altor națiuni

Guvernul spaniol îi răspunde lui Elon Musk: Platformele de social media ar trebui să nu INTERVINĂ în politica altor națiuni

Platformele de social media ar trebui să fie neutre și să nu intervină în afacerile politice ale altor națiuni, a declarat marți Pilar Alegria, purtătorul de cuvânt al Guvernului spaniol, după ce Elon Musk, proprietarul platformei X, a comentat statisticile privind străinii închiși pentru viol în Spania.

Pilar Alegria a răspuns la o întrebare privind disputa dintre Elon Musk și lideri europeni precum Keir Starmer, prim-ministrul Marii Britanii, și președintele francez Emmanuel Macron, conform Reuters.

„Credem că aceste platforme trebuie să acționeze întotdeauna cu neutralitate absolută și, mai presus de toate, fără a interveni”, a declarat Pilar Alegria în timpul unei conferințe de presă.

Elon Musk, care urmează să facă parte din noua Administrație a lui Donald Trump în calitate de consilier extern, a discutat situația din Spania duminică, când a comentat „Wow” în timp ce redistribuia o postare de pe contul Visegrad24 de pe platforma X care conținea o captură de ecran a unui articol privind condamnările pentru viol în regiunea Catalonia din nord-estul Spaniei.

Articolul, publicat inițial de ziarul La Razon la 27 septembrie anul trecut, avea titlul „91% dintre cei condamnați pentru viol în Catalonia sunt străini” și subtitlul „Imigranții reprezintă 17% din populația totală a regiunii”.

Liderul regiunii catalane: „Nu putem permite ca democrația să cadă în mâinile miliardarilor din domeniul tehnologiei aliați cu extrema dreaptă”

Un purtător de cuvânt al Departamentului de Justiție al regiunii catalane a confirmat pentru Reuters datele citate de presa locală, adăugând că acestea au fost publicate la începutul verii trecute.

Datele autorităților catalane evidențiate de La Razon au arătat că 22 din cele 24 de persoane condamnate sau aflate în arest preventiv pentru viol în Catalonia nu erau cetățeni spanioli.

„Nu putem permite ca democrația să cadă în mâinile miliardarilor din domeniul tehnologiei aliați cu extrema dreaptă”, a declarat liderul regional socialist al Cataloniei, Salvador Illa, în cadrul unui eveniment la Barcelona.

„Nu vom permite nimănui să folosească numele Cataloniei pentru a răspândi un discurs al urii”, a adăugat Illa, fără a-l numi explicit pe Musk.

Premierul spaniol Pedro Sanchez, a cărui poziție liberală privind imigrația este aspru criticată de partidul de extremă dreapta Vox, a respins orice legătură între rata imigrației și criminalitate și a declarat că „străinii nu sunt nici mai buni, nici mai răi decât spaniolii” în ceea ce privește criminalitatea.

Rata criminalității în Spania a rămas stabilă sau a scăzut în fiecare an începând cu 2011. Un raport al Ministerului de Interne spaniol publicat în septembrie a concluzionat că „fenomenul imigrației nu are un impact negativ sau semnificativ asupra ratei criminalității”.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Revoltă în serviciile secrete americane. CIA și FBI blochează un plan controversat al lui Donald Trump, temându-se de un risc catastrofal
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Vremea în România până la sfârșitul lunii iulie. Prognoza actualizată de la ANM