Prima pagină » Știri externe » Irak: Militarii americani de la Aeroportul din Bagdad, vizați de un atac cu rachete

Irak: Militarii americani de la Aeroportul din Bagdad, vizați de un atac cu rachete

Irak: Militarii americani de la Aeroportul din Bagdad, vizați de un atac cu rachete
Irak: Militarii americani de la Aeroportul din Bagdad, vizați de un atac cu rachete. Sursa foto: Shutterstock

Trei rachete au căzut în noaptea de joi spre vineri pe Aeroportul Internațional din Bagdad, Irak, acolo unde sunt staționate trupe americane.

Acesta este cel mai recent episod al tensiunilor dintre Statele Unite și Iran în Irak, țară aflată la mijloc într-un conflict mocnit între Washington și Teheran, notează Agerpres, care citează AFP.

Rachetele au lovit o secțiune a bazei aeriene unde sunt staționate trupe irakiene, care împart respectivul spațiu cu soldații americani desfășurați în Irak ca parte a coaliției antijihadiste, a explicat un oficial al serviciului de securitate, sub condiţia anonimatului.

Acesta a adăugat că în urma atacului, un soldat irakian a fost rănit.

Al doilea atac împotriva trupelor americane din Irak în mai puțin de o săptămână

Acesta este al doilea atac cu rachete ce-i vizează pe militarii americani în mai puţin de o săptămână.

Cinci rachete au lovit duminică o altă bază aeriană la nord de Bagdad, rănind trei soldaţi irakieni şi doi subcontractanţi străini.

Atacul nu a fost revendicat, dar autoritățile americane acuză că grupări armate irakiene finanțate de Iran îi vizează frecvent trupele și diplomații din Irak.

Agerpres notează că, în total, aproximativ 20 de atacuri au vizat baze care găzduiesc militari americani sau reprezentanțe diplomatice americane de la venirea la Casa Albă a lui Joe Biden, la finalul lunii ianuarie.

La jumătatea lunii aprilie, atacurile au atins un nou nivel: pentru prima dată facţiuni irakiene pro-iraniene au efectuat un atac cu dronă asupra unui cartier general american de pe aeroportul din Erbil, în Kurdistanul irakian.

Atacurile, atribuite Iranului

Unele dintre atacuri au fost revendicate de grupări minore, care, însă, acționează în numele grupărilor armate pro-iraniene din Irak, consideră specialiștii.

Pe 7 aprilie, Statele Unite și Irakul au reluat „dialogul strategic” referitor la stabilirea unui calendar de retragere a trupelor străine sosite în Irak în 2014 pentru combaterea grupării Stat Islamic.

Deși ambele părți par să fie de acord cu privire la necesitatea retragerii trupelor, implementarea calendarului ar putea dura mai mulți ani, estimează oficiali din ambele țări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin, anunț în fața a sute de jurnaliști despre negocierile pentru pace
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather, anunț de ultimă oră: Pe ce dată vine iarna în București, de fapt
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Mierea miraculoasă din România, mai puternică decât unele antibiotice. Depășește în eficiență multe produse faimoase la nivel mondial
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
GESTUL făcut de nepoata Rodicăi Stănoiu, după a doua slujbă de înmormântare a fostului ministru al Justiției
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Terra Amata, situl arheologic care spune povestea primilor ingineri ai Europei