Prima pagină » Știri externe » Jean-Claude Juncker, atac la adresa Parlamentului European: ,,Este ridicol”. Reacția europarlamentarilor

Jean-Claude Juncker, atac la adresa Parlamentului European: ,,Este ridicol”. Reacția europarlamentarilor

Jean-Claude Juncker, atac la adresa Parlamentului European: ,,Este ridicol
Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a lansat un atac dur la adresa membrilor Parlamentului European, marți, deoarece aceștia nu s-au prezentat la o dezbatere privind relocarea refugiaților. Aflat într-o cameră aproape goală la Strasbourg, el a catalogat drept ,,total ridicolă" prezența redusă în cadrul întrevederii, potrivit BBC.

În sală au fost prezenți aproximativ 30 de europarlamentari, în condițiile în care, Parlamentul European are 751 de deputați, Juncker declarând că Parlamentul este ,,ridicol, total ridicol”. ,,Faptul că la această dezbatere sunt prezenți doar 30 de deputați europeni este suficient pentru a arăta că Parlamentul nu este serios”, a adăugat acesta, vizibil iritat. 

În replică, președintele Parlamentului European, Antonio Tajani l-a acuzat pe Juncker de lipsă de respect. „Puteți critica Parlamentul, dar nu este sarcina Comisiei să controleze Parlamentul. Parlamentul este cel care trebuie să controleze Comisia”, a spus Tajani.

Conflictul a continuat, iar Juncker, i-a mustrat pe eurodeputați că nu au participat la sesiunea de revizuire a președinției pe șase luni a Maltei, cel mai mic stat membru al Blocului comunitar.

Un alt deputat britanic a reacționat precizând că „Oamenii nu pot fi deranjați ca să vină la sedință”. „Unii dintre ei au început deja cele șapte săptămâni de concediu plătit”, a adăugat el.

Primul ministru din Malta, Joseph Muscat, a privit zâmbind desfășurarea acestor discuții, în condițiile în care dezbaterea trebuia să se concentreze în primul rând pe lupta Uniunii Europene de relocare a celor 160.000 de refugiați din Italia și Grecia.

Joseph Muscat a catalogat situația drept „un fiasco”, și a amintit că este necesară o dezbatere privind valorile Europei.

Juncker a mai ținut să precizeze că, în cazul în care cancelarul german Angela Merkel sau președintele francez Emmanuel Macron ar fi fost în cameră, aceasta ar fi fost plină.

Mare parte a celor 101.000 de migranți care au intrat în Europa în 2017 până în acest moment, au trecut Marea Mediterană către Italia. Potrivit ultimelor cifre, aproximativ 2.247 de migranți au murit sau au dispărut pe mare.

Recomandarea video

Mediafax
Zăpada mieilor. Drumarii fac apel ca în minivacanța de Paște să se circule cu prudență, în condiții de iarnă
Digi24
Xi Jinping îi îndeamnă pe înalţii comandanţi militari chinezi să renunţe la „aerele de superioritate”
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Prosport.ro
Mircea Lucescu i-a spus ultima sa dorință doctorului Dragoș Vinereanu, șeful Secției de Cardiologie a Spitalului Universitar
Adevarul
Cine a fost, de fapt, Iuda Iscarioteanul? O analiză a specialiștilor moderni asupra profilului psihologic al „vânzătorului de Hristos”
Mediafax
Carne de miel în condiții improprii și mizerie. Amenzi de peste de 3,8 milioane de lei date de ANPC
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
„Marina Militară va sparge blocada”. Rusia a trimis o navă de război pentru a însoți petrolierele în apele britanice
Cancan.ro
Ultimele luni din viața lui Mircea Lucescu. Adevărata boală de care suferea, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Radare fixe 2026: cand devin active si cum calculeaza viteza medie
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce să nu salvăm niciodată pe telefon? Foarte mulți oameni fac aceste greșeli!