Prima pagină » Știri externe » Kievul afirmă că zeci de camioane cu întăriri din Rusia se îndreaptă spre Ucraina

Kievul afirmă că zeci de camioane cu întăriri din Rusia se îndreaptă spre Ucraina

Kievul afirmă că zeci de camioane cu întăriri din Rusia se îndreaptă spre Ucraina
Autoritățile de la Kiev au afirmat miercuri că au reperat zeci de camioane cu trupe și artilerie care au traversat frontiera din Rusia pentru a se deplasa în estul separatist al Ucrainei, unde continuă confruntările în pofida unui armistițiu fragil, relatează AFP.

„La 25 noiembrie (marți), am înregistrat deplasarea a două convoaie de echipament militar din Rusia în direcția Lugansk, pe la postul de frontieră Izvarin”, aflat sub controlul separatiștilor proruși, a afirmat purtătorul de cuvânt al armatei ucrainene, Andrei Lisenko.

„Este vorba despre aproximativ 40 de camioane însoțite de două vehicule blindate și un autoturism. Șapte vehicule transportau personal și alte peste 20 tractau artilerie”, a precizat el, adăugând că aproximativ zece vehicule militare cu prelată au fost reperate la un alt punct de trecere a frontierei.

Potrivit lui Lisenko, două avioane militare ruse au pătruns pentru scurt timp în spațiul aerian ucrainean marți, în apropiere de localitatea Stanița Luganska, în regiunea rebelă Lugansk, după care s-au întors în Rusia.

Pe de altă parte, armata a raportat confruntări în apropiere de bastioanele rebele Donețk și Lugansk, dar și lângă Debalțeve, nu departe de linia de front, și pe drumul spre Bahmutka.

Combatanții rebeli încearcă să preia controlul asupra autostrăzii care duce spre Lisiciansk, în nord-vestul regiunii Lugansk, și să încercuiască armata ucraineană în apropiere de Debalțeve, a afirmat Lisenko.

Armata a remarcat însă o diminuare a presiunii asupra orașului Mariupol, de la malul Mării Azov, pe care rebelii anunțaseră că vor să îl cucerească.

Autoritățile ucrainene au anunțat moartea a doi soldați și rănirea altor doi în ultimele 24 de ore. Ele au înregistrat în aceeași perioadă 5.677 de civili care au fugit din zonele de conflict, un număr de zece ori mai mare decât de obicei.

Kievul și occidentalii acuză Rusia că îi susține militar pe rebelii proruși din estul Ucrainei, ceea ce Moscova dezminte categoric. Conflictul s-a soldat cu peste 4.300 de morți începând din aprilie, potrivit celui mai recent bilanț al ONU.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Unde pleacă românii în 2026? Destinațiile exotice sunt în topul preferințelor!