Prima pagină » Știri externe » Liderul Al-Qaida Siria ucis într-un raid aerian

Liderul Al-Qaida Siria ucis într-un raid aerian

Liderul Al-Qaida Siria ucis într-un raid aerian
Cel puțin 20 de militanți islamiști au murit duminică într-un raid aerian, în nordul Siriei, printre aceștia aflându-se și purtătorul de cuvânt al grupării Al-Nusra, afiliată rețelei teroriste Al-Qaida, susține organizația Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO),potrivit BBC News online.

Abu Firas al-Suri, purtător de cuvânt al grupării teroriste Al-Nusra, a murit duminică împreună cu fiul său în raidul aerian din provincia Idlib, susține OSDO.

Printre militanții decedați se află și patru luptători străini.

Nu se știe exact dacă raidul aerian a fost efectuat de forțele siriene sau ruse.

Rami Abdel Rahman, directorul OSDO, a declarat pentru AFP că Abu Firas se afla, în momentul efectuării raidului aerian, la o întâlnire cu alți lideri islamiști în localitatea Kafar Jales.

Raidul a vizat încă o bază a grupării Al-Nusra și o alta a grupului afiliat Jund al-Aqsa.

Din 27 februarie, un armistițiu parțial este în vigoare în Siria, dar nu este valabil și în cazul organizațiilor teroriste Stat Islamic și Al-Nusra, afiliată Al-Qaida.

Siria se confruntă din martie 2011 cu un conflict între forțele regimului Bashar al-Assad și grupări rebele, printre care se află și organizații teroriste precum Stat Islamic. Potrivit unui raport realizat de Centrul Sirian pentru Studii Politice, prezentat la începutul lunii februarie, circa 470.000 de persoane au murit în acest conflict, peste 1,9 milioane au fost rănite și 45% dintre locuitori (peste 10,5 milioane) și-au părăsit locuințele, mutându-se în alte zone ale țării sau emigrând.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?