Prima pagină » Știri externe » Macron salută „primul semn de viață” despre ostatica franceză și promite distrugerea teroriștilor

Macron salută „primul semn de viață” despre ostatica franceză și promite distrugerea teroriștilor

Macron salută
Macron salută "primul semn de viață" despre ostatica franceză și promite distrugerea teroriștilor

Aflat în Mali la o reuniune pe tema combaterii terorismului, Emmanuel Macron a salutat difuzarea „primului semn de viață” despre ostatica franceză Sophie Pétronin, răpită în decembrie 2016.

Afirmația lui Emmanuel Macron sugerează că probabil au loc negocieri pentru eliberarea ostaticei franceze și că s-au cerut dovezi că aceasta ar fi în viață.

Însă liderul francez a încercat să demonstreze că are o atitudine dură. „Răpitorii nu reprezintă nimic, sunt teroriști, infractori și criminali. Vom face totul pentru a-i distruge”, a susținut Macron.

Emmanuel Macron a declarat, după întâlnirea cu liderii din Ciad, Mali, Mauritania, Burkina Faso și Niger (Grupul G5 Sahel), că o nouă forță multinațională ar urma să devină operațională curând, alături de misiunile Franței și ONU, pentru combaterea terorismului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Trebuie să conducem mai puțin” Avertismentele directorului general OMV despre criza de combustibil. Nicușor Dan și Ilie Bolojan se întâlnesc mâine cu Alfred Stern
Digi24
„Pare că noi suntem următorii”. Teritoriul danez care vrea independența, dar se teme că va ajunge ținta lui Trump sau a Rusiei
Cancan.ro
Amantlâc! Bogdan Stancu s-a cuplat cu o celebră prezentatoare TV, deși e căsătorit. Avem imaginile incendiare
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Putin și Xi jubilează privindu-i pe americani cum se chinuie în Iran? Expert de la Casa Albă: „Suntem blocați într-o capcană creată de noi înșine”
Mediafax
Președintele Parlamentului iranian îl ia peste picior pe Donald Trump: „ne-a „înfrânt” de 9 ori în ultimele două săptămâni. Amuzant!”
Click
„Îi plăcea să mănânce simplu” Rețeta de post cu spanac pe care Nicolae Ceaușescu o consuma pe săturate. Leguma pe care o evita cu desăvârșire
Digi24
„Veţi vedea curând”. Iranul dezminte afirmaţiile lui Hegseth şi spune că „nu există nicio problemă” cu liderul Mojtaba Khamenei
Cancan.ro
O mare fabrică din România se închide după decenii de activitate. Peste 800 de angajați riscă să rămână fără loc de muncă
Ce se întâmplă doctore
Cristina Demetrescu nominalizează zodia care riscă să ajungă la sapă de lemn în luna martie: „Evitați riscurile mari!”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un jurnalist britanic a găsit ceva neașteptat pe bancheta unei mașini abandonate: „Nu ai fost mulțumit și vrei mai mult?”
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Un lanț olandez de supermarketuri caută angajați pe WhatsApp