Prima pagină » Știri externe » Marina Comercială britanică, plasată în alertă maximă în zona coastelor Yemenului

Marina Comercială britanică, plasată în alertă maximă în zona coastelor Yemenului

Londra, care și-a evacuat personalul de la ambasada în Yemen marți, a plasat în alertă maximă Marina Comercială care navighează în largul coastelor yemenite, de teama unui atentat, a anunțat marți un expert citat de AFP.

Londra, care și-a evacuat personalul de la ambasada în Yemen marți, a plasat în alertă maximă Marina Comercială care navighează în largul coastelor yemenite, de teama unui atentat, a anunțat marți un expert citat de AFP.

Ministerul Transporturilor a ridicat la nivelul trei, reprezentând maximum, nivelul de securitate în largul coastelor Yemenului, a declarat pentru AFP Neil Roberts din cadrul asigurătorului Lloyd’s Market Association, coroborând informații publicate de The Times.

Contactate, autoritățile britanice au refuzat să confirme trecerea la acest nivel, clasat ca „excepțional” de către Organizația Maritimă Internațională (IMO).

„Yemenul se afla pe lista (cu regiuni sensibile) de o vreme, din cauza Somaliei, dar a fost plasat la nivelul trei, un lucru neobișnuit. Este un semnal adresat navlositorilor, care le transmite că riscul a crescut în mod semnificativ”, a spus Neil Roberts.

Asigurătorii au clasat coastele Yemenului ca zonă sensibilă de cel puțin cinci ani, din cauza apropierii de Somalia, victimă a numeroase acte de piraterie.

Potrivit lui Roberts, creșterea nivelului de alertă sugerează existența unei amenințări mai concrete, într-un context tensionat și închiderea a numeroase ambasade occidentale, cu cele americană și britanică în frunte, în Yemen.

Potrivit The Times, autoritățile se tem de un atentat similar celor comise împotriva navei americane USS Cole, care s-a soldat cu 17 morți, pe 12 octombrie 2000, în portul Aden, sau împotriva petrolierului francez MV Limburg, lovit de o navă-kamikaze la o distanță de 25 de kilometri de coastele yemenite pe 6 octombrie 2002, provocând moartea unui marinar bulgar.

„Din cauza îngrijorării sporite în privința securității”, Londra a evacuat marți tot personalul ambasadei sale în Yemen, iar Statele Unite și-au îndemnat cetățenii să părăsească țara „imediat”, din cauza nivelului amenințării cu atentate „extrem de ridicat”.

„Organizații teroriste, inclusiv filiala Al-Qaida în Peninsula Arabia (AQPA), continuă să fie active înYemen”, a avertizat Washingtonul, după câteva ore de la efectuarea unei lovituri cu avioane americane fără pilot în care au fost uciși patru presupuși membri Al-Qaida în Yemen.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Copiii și ecranele: Cât este prea mult și ce pot face părinții