Prima pagină » Știri externe » Mario Draghi cere acțiuni pentru menținerea modelului social european /„Securitatea Europei este pusă sub semnul întrebării din cauza SUA”

Mario Draghi cere acțiuni pentru menținerea modelului social european /„Securitatea Europei este pusă sub semnul întrebării din cauza SUA”

Mario Draghi / FOTO - Profimedia

Uniunea Europeană are dificultăți în menținerea modelului social și trebuie să facă investiții majore pentru a-și consolida apărarea și a accelera competitivitatea, afirmă Mario Draghi, fost premier al Italiei și fost președinte al Băncii Centrale Europene (BCE).

Mario Draghi, consultant special al Comisiei Europene, a prezentat, în Parlamentul Italiei, planul său de relansare a Uniunii Europene, pe baza Raportului privind Competitivitatea.

”Întrebările dvs. reflectă ambele lucruri: aspirațiile și preocupările. Am vrea o Europă mai puternică, am vrea o Europă unită. Ce este această Europă? În plus, cum găsim mijloacele în acest sens, cum ne înarmăm și dacă trebuie să ne înarmăm? Raportul identifică nevoile fundamentale ale cetățenilor noștri. Acestea sunt preocupările. Cum să procedăm pentru a atenua diferențele între standardele de trai, cum să procedăm pentru a obține mijloacele de a le asigura cetățenilor europeni valorile pe care până acum Uniunea Europeană și statele noastre au reușit să le garanteze?”, a declarat Mario Draghi.

Fostul președinte al BCE a avertizat că există diferențe substanțiale de productivitate între Uniunea Europeană și Statele Unite.

”Se observă diferența între productivitate, în contextul în care în Statele Unite există un sector tehnologic foarte dezvoltat, iar la noi este dezvoltat foarte puțin. Inovarea este stimulentul acestui sector. De aceea, raportul evocă foarte mult necesitatea inovării. Raportul evocă foarte mult și modul de menținere a valorilor sociale ale Europei. De asemenea, este promovată și reducerea dioxidului de carbon, nu este urmată linia celor care spun că este destul. Dar cum se poate continua procesul reducerii poluării, fără însă a deveni mai săraci și făcând Europa mai competitivă, adică să transformăm reducerea poluării într-un avantaj pentru economia europeană”, a subliniat Draghi.

Securitatea Europei este periclitată de modificarea politicii SUA

Mario Draghi a avertizat că securitatea Europei este periclitată de linia politică a președintelui american, Donald Trump, care sugerează reducerea angajamentelor în cadrul NATO.

”În momentul de față, securitatea Europei este pusă sub semnul întrebării din cauza modificării politicii externe a Statelor Unite, principalul nostru aliat, față de Rusia, care, prin invazia în Ucraina, a demonstrat că este o amenințare concretă pentru Uniunea Europeană”, a atras atenția Mario Draghi.

Foto: Profimedia

Citește și:

Taiwanul accelerează cooperarea MILITARĂ cu SUA, în contextul amenințărilor făcute de China

Le Figaro: În pofida entuziasmului lui TRUMP, Vladimir Putin vrea să rămână stăpânul jocului diplomatic

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ziua Z pentru Dominic Fritz! Verdictul Curții Supreme îi poate ARUNCA ÎN AER cariera politică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Ce i-a făcut unul dintre angajați Mariei, tânăra care a murit la bungee jumping: 'Zăcea deja pe podea'
Prosport.ro
Cristi Chivu și Adelina Chivu, iubire pe plaja din Mykonos! Imaginile anului: se sărută pe șezlong!
Adevarul
Cum ne impactează summitul G7. Detaliul care pune România pe gânduri: „Grupul E3 discută direct cu Moscova”
Mediafax
Țara cu cel mai scăzut nivel de muncitori din ultimul deceniu. De ce nu trebuie să te duci acolo
Click
678 de călugărițe și-au donat creierul într-un experiment unic. Ce a descoperit celebrul studiu din 1986?
Digi24
„Eu sunt șeful”, le-a transmis Donald Trump liderilor adunați la summitul G7. Cum au reacționat cei din sală
Cancan.ro
Tuncay Ozturk, topit după fetița lui! Imagini rare cu fostul soț al 'Zânei' și femeia care i-a dăruit un copil
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Cristina Ștefan, fosta Bebelușă de la Cronică, după ce a renunțat la TV. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Miturile despre mașinile chinezești care încep să fie demontate de realitatea din piață
Descopera.ro
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Care este țara europeană considerată cea mai primitoare cu străinii?