Prima pagină » Știri externe » Ministrul iranian de Externe: Nu credem într-un ATAC ISRAELIAN „STUPID”

Ministrul iranian de Externe: Nu credem într-un ATAC ISRAELIAN „STUPID”

Ministrul iranian de Externe: Nu credem într-un ATAC ISRAELIAN
Ministerul iranian de Externe a declarat marți că nu crede într-un atac "stupid" israelian împotriva instalațiilor sale nucleare, în timp ce această eventualitate a fost evocată frecvent de presa israeliană în ultima perioadă, relatează AFP.

Ministerul iranian de Externe a declarat marți că nu crede într-un atac „stupid” israelian împotriva instalațiilor sale nucleare, în timp ce această eventualitate a fost evocată frecvent de presa israeliană în ultima perioadă, relatează AFP.

„Asistăm în mod regulat la asemenea declarații fără fundament și apreciem că nu există condițiile pentru o asemenea acțiune”, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului, Ramin Mehmanparast, în cadrul unei conferințe de presă săptămânală.

„Deși unul dintre oficialii acestui regim nelegitim dorește o asemenea acțiune stupidă, chiar în cadrul (Guvernului israelian), nu îi va permite să o facă întrucât vor suporta consecințele foarte grave ale unei asemenea acțiuni”, a adăugat acesta.

„În calculele noastre nu luăm foarte serios” aceste amenințări, a continuat el.

Presa israeliană și-a intensificat în ultimele zile speculațiile referitor la un eventual atac din partea statului evreu împotriva instalațiilor nucleare iraniene.

„Repetarea acestor declarații provine de la problemele interne ale regimului sionist, de la diviziunile profunde dintre ei și de la criza socială enormă care există” în această țară, a adăugat Mehmanparast, făcând aluzie la manifestațiile sociale din ultimele săptămâni.

În același sens, ministrul Apărării, generalul Ahmad Vahidi, a afirmat că „aceste declarații sunt semn de slăbiciune și frică, și nu semn de putere”, potrivit agenției Irna.

„Regimul sionist slab, care se îndreaptă spre pieire, (…) cu siguranță că nu dispune de forța necesară și de voința de a rezista în fața Iranului”, a declarat acesta, calificându-i pe liderii israelieni drept „fără creier” și „beligeranți”.

În timp ce oficialii israelieni au afirmat că nu mai este timp pentru diplomație, purtătorul de cuvânt al Casei Albe, Jay Carney, a declarat luni că, din contră, Washingtonul consideră că are încă timp pentru continuarea negocierilor pe tema programului nuclear iranian cu marile puteri.

„Credem în continuare că este încă timp pentru diplomație, Iranul poate încă profita de acest proces”, a insistat acesta.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zelenski avertizează că Rusia ar putea primi până la 50.000 de soldați nord-coreeni
Digi24
Drona care a explodat în Bulgaria, aproape de România, a fost identificată. Ce arată analiza preliminară a epavei
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o toamnă cum nu prea a mai fost, în România. Ce se întâmplă în septembrie, octombrie și noiembrie 2026, în București. Pe ce dată ninge
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Satul din Europa desemnat „cel mai frumos din lume” a ajuns să încaseze zeci de mii de euro din amenzi pentru parcare. De ce s-au săturat localnicii de turiști
Mediafax
NASA trimite un avion să „prindă” umbra eclipsei. Misiunea care va prelungi întunericul total
Click
Orașele din România care au cucerit doi turiști americani. Au ajuns din întâmplare în țara noastră și au cheltuit 4.000 de dolari
Digi24
Devin oamenii mai puțin inteligenți? Ce este „efectul Flynn invers” și de ce îi îngrijorează pe cercetători
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ce se întâmplă dacă trebuie să fugi cu Tesla în timp ce încarcă? Un atac armat reaprinde discuția
Descopera.ro
Este adevărat că inteligența oamenilor scade?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
Creierul este programat să recâștige greutatea pierdută, indică un studiu