Prima pagină » Știri externe » Mișcarea Frații Musulmani, scoasă în afara legii în Iordania, în urma unor suspiciuni privind planuri de SABOTAJ

Mișcarea Frații Musulmani, scoasă în afara legii în Iordania, în urma unor suspiciuni privind planuri de SABOTAJ

Mișcarea Frații Musulmani, scoasă în afara legii în Iordania, în urma unor suspiciuni privind planuri de SABOTAJ

Autoritățile din Iordania au scos în afara legii Mișcarea Frații Musulmani, una dintre cele mai vechi și mai influente mișcări islamiste din lumea arabă și cel mai vocal grup de opoziție din țară.

Decizia a venit după ce s-a descoperit că membrii grupului aveau legătură cu un complot de sabotaj, a declarat ministrul de Interne Mazen Fraya, conform Reuters.

Fraya a declarat că membrii Mișcării planificau atacuri asupra țintelor de securitate și a locațiilor sensibile din Iordania, cu scopul de a destabiliza țara.

Ministrul a mai spus că toate activitățile grupului vor fi interzise și oricine promovează ideologia sa va fi tras la răspundere prin lege. Interdicția include publicarea oricărui material al grupului și închiderea și confiscarea tuturor birourilor și proprietăților sale, a adăugat el.

Zeci de membri ai personalului de securitate, acționând la ordinul procurorului, au percheziționat birourile Mișcării Frații Musulmani și au început să caute documente, au spus oficialii, adăugând că unele documente au fost deja distruse într-o aparentă încercare de a ascunde dovezi.

Membri ai Mișcării Frații Musulmani care plănuiau atacuri cu rachete și drone, arestați

Săptămâna trecută, Iordania a anunțat că a arestat 16 membri ai Mișcării, spunând că aceștia fuseseră antrenați și finanțați în Liban și plănuiau atacuri cu rachete și drone asupra unor ținte din interiorul regatului.

Iordania a atribuit, de asemenea, un complot dejucat în 2024 unei celule a Mișcării din Iordania.

Mișcarea Frații Musulmani a negat legăturile cu presupusul complot, dar a recunoscut că membrii săi s-ar fi implicat în mod individual în contrabanda cu arme către palestinienii din Cisiordania ocupată.

Mișcarea funcționa legal în Iordania de zeci de ani și are sprijin popular în marile centre urbane și zeci de birouri din întreaga țară.

Oponenții grupării, care este scoasă în afara legii în majoritatea țărilor arabe, o numesc un grup terorist periculos care ar trebui zdrobit.

Mișcarea spune că a renunțat la folosirea violenței cu zeci de ani în urmă și urmărește o viziune islamistă folosind mijloace pașnice.

Filiala politică a mișcării din Iordania, Frontul de Acțiune Islamică, a devenit cel mai mare grup politic din Parlament după alegerile din septembrie 2024, deși majoritatea locurilor sunt încă deținute de susținători ai Guvernului.

Birourile lor au fost, de asemenea, percheziționate și documente confiscate, o acțiune care ar putea semnala începutul unei represiuni mai ample împotriva partidului care să ducă la dizolvarea sa, a declarat o sursă din domeniul de securitate.

Sursa a adăugat că o astfel de mișcare ar urma probabil dacă se va descoperi că membri cu legături organizaționale cu Mișcarea Frații Musulmani sunt implicați în presupusul complot.

Șeful Frontului, Wael Saqqa, a negat că grupul ar avea legături organizaționale cu Mișcarea Frații Musulmani, spunând că este un partid politic independent care respectă legea.

Săptămâna trecută, forțele de securitate au declarat că au descoperit o fabrică de rachete cu rază scurtă de acțiune dar și o fabrică de drone, cu cel puțin o rachetă gata de lansare.

Într-o țară în care sentimentul anti-Israel este ridicat, membrii Mișcării au condus unele dintre cele mai mari proteste din regiune în sprijinul Hamas, aliații lor ideologici.

La fel ca unele dintre statele vecine care încearcă să limiteze islamul politic, Iordania a înăsprit restricțiile asupra Mișcării în ultimii doi ani, interzicând unele dintre activitățile sale și arestând disidenții antiguvernamentali.

Grupurile internaționale pentru drepturile omului spun că în ultimii patru ani autoritățile iordaniene au intensificat persecuția și hărțuirea oponenților politici și a cetățenilor obișnuiți, folosind o serie de legi pentru a reduce la tăcere vocile critice.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Ministrul francez de Externe sprijină încheierea unui ARMISTIȚIU între Israel și gruparea Hamas/ „Există perspectiva unei soluții a două state”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Hope”, filmul SF sud-coreean care a șocat Cannes-ul. Publicul a aplaudat în timpul proiecției
Digi24
Putin a anulat conferinţa de presă și a plecat din China. Ce l-a nemulțumit pe liderul de la Kremlin
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
De ce ne refuză Germania trupele, deși trimite Patriot în Turcia? Cum poate Bucureștiul să forțeze mâna Berlinului
Mediafax
Descinderi de amploare în București! Doi interlopi săltați într-un dosar de camătă. Legături cu Clanul Ștoacă
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Ajutorul de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina nu vine gratuit: Condițiile puse de Bruxelles pentru eliberarea primei tranșe
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Veste uriașă de la Finanțe! Se dau mai mulți bani pentru Programul Rabla 2026
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care animal rar nu este deloc rar?