Prima pagină » Știri externe » Netanyahu amenință Iranul cu un atac asupra programului NUCLEAR /Teheranul sugerează intenția de modificare a doctrinei dotării cu bombe atomice

Netanyahu amenință Iranul cu un atac asupra programului NUCLEAR /Teheranul sugerează intenția de modificare a doctrinei dotării cu bombe atomice

Administrația islamistă din Iran a sugerat, vineri, că ar putea decide să fabrice arme nucleare, dacă se va confrunta cu o ”amenințare existențială”, după ce premierul Israelului, Benjamin Netanyahu, a avertizat că ar putea ordona atacarea obiectivelor atomice iraniene.

”Referitor la Iran, atacurile noastre au lovit profund. Discursurile arogante ale liderilor regimului iranian nu pot ascunde în Iran faptul că, în prezent, Israelul are mai multă libertate de acțiune decât a avut vreodată. Putem ataca oriunde vrem în Iran”, a afirmat premierul Benjamin Netanyahu, în discursul rostit la o bază militară, conform Guvernului israelian.

”Obiectivul principal pe care l-am fixat pentru armată și serviciile de securitate este a împiedica dotarea Iranului cu arme nucleare. Oprirea programului nuclear este și va rămâne principala noastră preocupare. Nu ne vom abate atenția de la acest obiectiv. În mod evident, nu voi dezvălui planurile de atingere a acestui obiectiv suprem”, a subliniat Benjamin Netanyahu.

Iranul amenință că ar putea fabrica arme nucleare

Kamal Kharrazi, unul dintre consilierii ayatollahului Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului, a afirmat vineri că Teheranul ar putea extinde raza de acțiune a rachetelor balistice și chiar ar putea revizui doctrina nucleară, pe fondul conflictului cu Israelul.

Întrebat, într-un interviu acordat postului libanez Al-Mayadeen, dacă Iranul este pregătit pentru potențiala extindere a confruntărilor cu Israelul, Kamal Kharrazi, șeful Consiliului Strategic, a afirmat că Teheranul poate extinde raza de acțiune a rachetelor balistice dincolo de limita de 2.000 de kilometri.

”Dacă Republica Islamică Iran se va confrunta cu o amenințare existențială, nu vom avea altă opțiune decât să ne ajustăm doctrina militară. Avem deja capabilitățile tehnice necesare pentru a produce arme nucleare. Doar decretul religios al liderului suprem interzice în prezent acest lucru”, a afirmat Kamal Kharrazi, citat de agenția Reuters și de cotidianul The Times of Israel.

Iranul pregătește un atac major asupra Israelului

Regimul de la Teheran pregătește lansarea unui atac masiv cu rachete balistice și drone asupra Israelului, la ordinul ayatollahului Ali Khamenei. Liderul suprem iranian le-a ordonat comandanților militari să pregătească un atac major contra Israelului, au declarat vineri oficiali guvernamentali citați de cotidianul The Times of Israel. Atacul ar putea fi lansat de grupuri islamiste pro-iraniene din Irak și Yemen.

Administrația SUA a recomandat Iranului să nu riposteze la atacul armatei israeliene, avertizând, pe fondul amenințărilor regimului islamist de la Teheran, că Statele Unite vor acționa pentru apărarea Israelului.

”Iranul nu trebuie să răspundă la riposta Israelului. Nu ar trebui să facă acest lucru. Dacă aleg să facă acest lucru, noi vom susține Israelul să se apere. Dar nu ar trebui să facă acest lucru, nu ar trebui să răspundă la riposta Israelului”, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, Karine Jean-Pierre, purtătoarea de cuvânt a Președinției SUA.

La rândul său, Departamentul de Stat de la Washington a apreciat că atacul Israelului asupra Iranului din 26 octombrie a fost ”proporționat”, astfel că Teheranul ”nu ar trebui să riposteze în niciun fel”.

”Riposta Israelului s-a limitat la obiective militare, ceea ce a fost total adecvat, ținând cont de natura atacului iranian. Credem că a fost o ripostă proporționată care nu ar trebui să conducă la escaladarea conflictului de către Iran. Sperăm că Iranul nu va continua să escaladeze conflictul”, a declarat luni Matthew Miller, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat.

Israelul a bombardat pe 26 octombrie poziții militare din Iran, ca ripostă la atacul iranian cu rachete balistice din 1 octombrie. Atacurile nu au vizat deloc obiective nucleare sau instalații petroliere, condiții puse de Administrația SUA Guvernului israelian pentru a evita escaladarea confruntărilor. Cel puțin patru militari iranieni au fost uciși în bombardamente. Teheranul a semnalat că nu intenționează să riposteze printr-un atac militar clasic, sugerând însă riposte prin intermediul grupurilor islamiste pro-iraniene, active în Yemen, Irak, Siria, Liban și teritoriile palestiniene.

Iranul a lansat, pe 1 octombrie, peste 180 de rachete balistice spre Israel ca ripostă la o serie de atacuri comise de armata israeliană în ultimele luni. Regimul islamist iranian a precizat că atacurile cu rachete balistice sunt reacții la bombardamentele israeliene asupra Beirutului și Teheranului. În atacul de la Teheran a fost eliminat Ismail Haniyeh, liderul Biroului politic al Hamas, în timp ce bombardamentul de la Beirut s-a soldat cu uciderea liderului Hezbollah, Hassan Nasrallah, și a unui comandant al Gardienilor Revoluției, Abbas Nilforousan.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO | UE a semnat acord de parteneriat STRATEGIC cu Japonia, în contextul provocărilor Chinei și Rusiei /Borrell: „Trăim într-o lume foarte periculoasă”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Telescopul Webb a dezvăluit o surpriză majoră într-un sistem stelar îndepărtat