Prima pagină » Știri externe » New York-ul, DETRONAT, după șase ani de supremație. Care este orașul unde locuiesc cei mai mulți MILIONARI din lume

New York-ul, DETRONAT, după șase ani de supremație. Care este orașul unde locuiesc cei mai mulți MILIONARI din lume

New York-ul, DETRONAT, după șase ani de supremație. Care este orașul unde locuiesc cei mai mulți MILIONARI din lume
Hong Kong a devenit destinația de top pentru cei mai bogați oameni din lume, după ce a reușit să depășească, anul trecut, orașul New York, potrivit unui studiu publicat joi de compania Wealth-X. Vezi ce orașe ocupă celelalte locuri

Numărul persoanelor cu averi de zeci de milioane de euro, care locuiesc în orașul Hong Kong, a crescut cu aproape o treime în 2017, la 10.000, se arată în studiu. Orașul american deținea prima poziție în topul orașelor cu cei mai mulți milionari încă din 2011, de când Wealth-X a început să evalueze orașele.

Compania definește „persoanele bogate” drept acelea care au o avere estimată la cel puțin 30 de milioane de dolari sau mai mult. Creșterea numărului de persoanelor bogate din Hong Kong se datorează boomului economic de pe piața de capital, dar și datorită relațiilor financiare cu China, mai bune ca niciodată.

Printre cei mai cunoscuți miliardari ai Hong Kong-ului se numără: Li Ka-shing, al cărui imperiu controlează porturile, rețelele de telecomunicații și companiile energetice de pe tot globul.

Niciun alt oraș din China nu a reușit să fie în top 10 al orașelor cu cei mai mulți bogați din lume, iar motivul ar fi faptul că bogăția chineză nu este concentrată într-o singură zonă, ci distribuită în întreaga țară.

Printre miliardarii chinezi se numără nume ca Jack Ma și Pony Ma, fondatorii Alibaba și Tencent.

„Dinamismul creării bogăției în vastul peisaj al Chinei este cu toate acestea uimitor”, se arată în studiu.

Totuși, Statele Unite rămâne țara preferată a milionarilor, în condițiile în care o treime dintre ei locuiește în America.

Dar Asia și China, în special, vin din spate. Anul trecut, numărul persoanelor ultra-bogate din Asia a crescut cu 20%. Creșterea bogăției asiatice a fost ajutată de creșterea cheltuielilor de consum, de investiții mai mari în infrastructură ți de reformele economice, a spus Wealth-X.

Top 10 este completat de Tokyo, Los Angeles, Paris, Londra, Chicago, San Francisco, Washington DC și Osaka.

Foto: Hepta

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Aproape 2 milioane de persoane, evacuate din calea taifunului Bavi