Prima pagină » Știri externe » Noua spaimă a americanilor: BIOTERORISMUL. De ce se teme Nr. 2 în Departamentul Apărării

Noua spaimă a americanilor: BIOTERORISMUL. De ce se teme Nr. 2 în Departamentul Apărării

Noua spaimă a americanilor: BIOTERORISMUL. De ce se teme Nr. 2 în Departamentul Apărării
Bioterorismul a devenit marele motiv de îngrijorare al oficialilor americani, le-a spus Ashton Carter, numărul doi în Departamentul Apărării din SUA (DoD), mai multor experți cu care s-a întâlnit joi, scrie Business Insider.

Bioterorismul a devenit marele motiv de îngrijorare al oficialilor americani, le-a spus Ashton Carter, numărul doi în Departamentul Apărării din SUA (DoD), mai multor experți cu care s-a întâlnit miercuri, scrie Business Insider.

Carter spune că această formă de terorism, care presupune atacuri cu diverse virusuri, reprezintă un pericol atât de mare, încât oamenii de știință trebuie supravegheați, pentru a ca DoD să se asigure că aceștia „nu dau de necazuri”.

Cecetătorii aflați în vizorul Departamentului Apărării sunt mai ales cei a căror muncă se desfășoară în domeniul imunologiei și al bacteriologiei, iar Carter a menționat dinadins acest lucru, pentru a-i preveni pe cei care ar putea fi curtați de teroriști.

Oficialii americani se tem cel mai mult de atacuri cu noi bacterii, create în diverse laboratoare din întreaga lume.

Va exista bioterorism, a asigurat Ashton Carter, potrivit sursei citate. Sub această această certitudine, Departamentul Apărării ia deja măsuri pentru a se apăra în fața unor asemenea acte.

„Va fi o problemă de apărare. Virusurile vor fi folosite în război. Ele vor fi folosite în terorism”, a mai declarat Carter, în fața experților, subliniind că este doar o chestiune de timp până ce acest pericol va deveni realitate, mai scrie Business Insider.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu