Prima pagină » Știri externe » Nouă tentativă de autoincendiere în Bulgaria

Nouă tentativă de autoincendiere în Bulgaria

O femeie din Bulgaria a încercat să se sinucidă dându-și foc în public, au anunțat marți surse medicale, un act care amintește de seria de autoincendieri din timpul crizei sociale din iarnă, relatează AFP.

O femeie din Bulgaria a încercat să se sinucidă dându-și foc în public, au anunțat marți surse medicale, un act care amintește de seria de autoincendieri din timpul crizei sociale din iarnă, relatează AFP.

Femeia în vârstă de 37 de ani, ale cărei motivații nu au fost încă stabilite, s-a stropit cu petrol și și-a dat foc în stradă, la periferia Sofiei.

Trecătorii au salvat-o rapid, dar ea a suferit arsuri pe 85 la sută din suprafața corpului și a fost internată în spital în stare critică, a anunțat spitalul Pirogov.

Bulgaria a cunoscut un val de autoincendieri iarna trecută, pe fondul crizei sociale, marcate de manifestații masive împotriva sărăciei și corupției, și al demisiei premierului conservator Boiko Borisov.

Cu acest nou caz, zece persoane au încercat să își pună capăt vieții în acest fel de la începutul crizei, o situație inedită în Bulgaria. Trei dintre ele au invocat motive politice, iar celelalte și-au justificat actul prin sărăcie și disperare. Șapte bărbați au decedat.

Un nou Guvern de tehnocrați, susținut de socialiști, a preluat puterea la sfârșitul lui mai, după alegerile legislative, încheiate fără un învingător clar.

Dar noua echipă aflată la putere s-a discreditat rapid numind un magnat de presă cu reputație îndoielnică la conducerea Agenției de Securitate Națională, provocând un nou val de proteste față de oligarhie care continuă de două luni.

Manifestanții au blocat timp de nouă ore, în iulie, aproximativ 30 de deputați și trei miniștri în Parlament. Manifestațiile și-au pierdut din intensitate în vară, dar protestatarii, organizați pe rețelele de socializare, au promis să relanseze mișcarea în septembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice! Creștere enormă a înmatriculărilor
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Iată de ce singurătatea percepută contează mai mult decât numărul real de prieteni!