Prima pagină » Știri externe » O femeie din Arabia Saudită, 6 ani de închisoare pentru susținerea ISIS

O femeie din Arabia Saudită, 6 ani de închisoare pentru susținerea ISIS

O femeie din Arabia Saudită, 6 ani de închisoare pentru susținerea ISIS
O femeie din Arabia Saudită a fost condamnată la șase ani de închisoare pentru susținere față de rețeaua Stat Islamic, a informat presa locală, citată de Le Figaro online.

Este pentru prima oară când o femeie din această țară a primit o pedeapsă cu închisoarea pentru susținere adusă organizației teroriste.

Verdictul în cazul femeii în vârstă de 27 de ani a fost anunțat miercuri de către un tribunal din Riad, potrivit cotidianului Saudi Gazette.

Aceasta a fost găsită vinovată pentru că ar fi jurat credință liderului organizației Stat Islamic, EI Abou Bakr al-Baghdadi. Rețeaua teroristă a revendicat atentate comise împotriva minorității șiite și a poliției în Arabia Saudită.

Potrivit Saudi Gazette, aceasta a publicat pe Twitter mesaje care încurajau un atentat comis asupra forțelor de securitate și a afișat pe pereții interiori ai unei moschei și în locuri publice mesaje în care era solicitată eliberarea unor presupuși atacatori.

Femeia era urmărită și pentru nesupunere față de liderii din regat.

Arabia Saudită participă la coaliția internațională care efectuează din septembrie 2014 raiduri aeriene împotriva rețelei teroriste Stat Islamic în Irak și Siria.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Premieră în România: Au fost descoperite primele dovezi ale utilizării uneltelor din os de către neandertalieni