Prima pagină » Știri externe » O victorie dar și o înfrângere pentru Google în procesele cu Comisia Europeană privind amenzile de miliarde de euro

O victorie dar și o înfrângere pentru Google în procesele cu Comisia Europeană privind amenzile de miliarde de euro

O victorie dar și o înfrângere pentru Google în procesele cu Comisia Europeană privind amenzile de miliarde de euro

Google a câștigat apelul intentat împotriva unei amenzi de 1,5 miliarde de euro din partea Comisiei Europene, o victorie pentru gigantul tech în lupta cu autoritățile de reglementare de la Bruxelles.

Tribunalul Uniunii Europene a anunțat că, deși a acceptat „majoritatea evaluărilor Comisiei” conform cărora compania și-a folosit poziția dominantă pentru a bloca agenții de publicitate online rivali, a decis să anuleze amenda aplicată Google în acest caz, scrie Financial Times.

Când a intentat cazul împotriva Google, în 2019, Margrethe Vestager, Comisarul European pentru Concurență, a declarat că Google impusese restricții anticoncurențiale site-urilor terțe timp de un deceniu, între 2006 și 2016. Ea a justificat amenda de 1,5 miliarde de euro argumentând că reflectă „natura gravă și susținută” a încălcării.

Cu toate acestea, Tribunalul Uniunii Europene a constatat că Comisia nu a „luat în considerare toate circumstanțele relevante în evaluarea duratei clauzelor contractuale pe care le-a considerat abuzive”.

Comisia Europeană, care probabil va face apel, a declarat că a luat „notă” de verdict și „va studia cu atenție hotărârea și va reflecta asupra posibililor pași următori”.

Reprezentanții Google au spus: „Acest caz este despre un subset foarte restrâns de reclame-text plasate pe un număr limitat de site-uri web ale editorilor. Am modificat contractele și am eliminat prevederile relevante, în 2016, chiar înainte de decizia Comisiei. Suntem mulțumiți că instanța a recunoscut erorile din decizia inițială și a anulat amenda.”

Acesta este unul dintre cele trei procese intentate de Uniunea Europeana în instanță împotriva Google în ultimii ani, care au rezultat în amenzi de aproximativ 8,25 miliarde de euro.

Verdict favorabil pentru Comisie într-un caz separat

Într-un caz separat, Comisia a înscris o victorie împotriva Google după ce Curtea Europeană de Justiție a declarat că gigantul tech a abuzat de poziția sa de piață plasând rezultatele oferite de serviciile proprii, Google Shopping, mai sus decât cele ale concurenților. În acel caz, instanța supremă a UE a decis să mențină amenda de 2,4 miliarde de euro dată Google.

Bruxelles-ul mai are încă un caz deschis împotriva Google legat de poziția dominantă a companiei pe piața de tehnologie publicitară. Anul trecut, Bruxelles-ul a amenințat că va cere spargerea Google în mai multe companii, ca singura soluție viabilă pentru a rezolva problemele de concurență. UE încă decide dacă va acționa în acest caz și va impune amenzi suplimentare Google, au declarat persoane apropiate cazului.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului