Prima pagină » Știri externe » Opoziția siriană susține că 1.300 de persoane au murit într-un atac cu arme chimice la Damasc. VIDEO TULBURĂTOR

Opoziția siriană susține că 1.300 de persoane au murit într-un atac cu arme chimice la Damasc. VIDEO TULBURĂTOR

Opoziția siriană susține că 1.300 de persoane au murit într-un atac cu arme chimice la Damasc. VIDEO TULBURĂTOR

Opoziția siriană a avansat cifra de peste 1.300 de morți în presupusul atac cu arme chimice comis miercuri la periferia Damascului, relatează AFP.

Acest atac are loc în timp ce o echipă de experți ai ONU se află în prezent în Siria pentru a ancheta folosirea armelor chimice în conflictul soldat cu peste 100.000 de morți.

„Peste 1.300 de persoane ucise într-un atac cu arme chimice în Siria”, afirmă opoziția pe contul oficial de Twitter.

Armata siriană a negat categoric un astfel de atac, afirmând că este vorba de acuzații „nefondate”.

Potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), cel puțin 100 de persoane au fost ucise în bombardamentele forțelor regimului asupra localităților din regiunea Damasc, fără să vorbească de o posibilă utilizare a unui gaz toxic.

Acest atac are loc în timp ce o echipă de experți ai ONU se află în prezent în Siria pentru a ancheta folosirea armelor chimice în conflictul soldat cu peste 100.000 de morți din martie 2011.

ATENȚIE, IMAGINI DURE!

„Peste 650 de persoane ucise într-un atac cu arme chimice în Siria”, afirmă opoziția pe contul său oficial de Twitter.
Militanții împotriva regimului anunțaseră anterior aproximativ 500 de morți, care potrivit lor ar fi fost victimele unui gaz toxic și ale armelor chimice.

Autoritățile siriene au dezmințit aceste afirmații care, potrivit lor, sunt „nefondate”.

Potrivit Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), cel puțin 100 de persoane au fost ucise în bombardamentele forțelor regimului asupra localităților din regiunea Damasc, fără să vorbească de o posibilă utilizare a unui gaz toxic

Reuniune de urgență a Consiliului de securitate al ONU

Consiliul de Securitate al Națiunilor Unite se va reuni miercuri seară, cu ușile închise, pentru consultări pe tema Siriei, însă nicio decizie nu va putea fi luată dacă Rusia, un aliat al regimului sirian, va recurge la veto.

Reuniunea va începe la ora 19.00 GMT (22.00, ora României).

Franța, Marea Britanie și Statele Unite au cerut sesizarea imediată a Consiliului de Securitate al Națiunilor Unite pentru analizarea circumstanțelor presupusului atac cu arme chimice din Damasc, relatează AFP. Solicitări similare au fost formulate de Luxemburg, Arabia Saudită și Coreea de Sud.

Uniunea Europeană a cerut o anchetă urgentă în cazul presupusului atac cu arme chimice din Siria. „UE reafirmă că orice utilizare a armelor chimice, indiferent de ce parte din Siria, este total inacceptabilă”, conform purtătorului de cuvânt al lui Catherine Ashton, Înaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe.

Opoziția siriană susține că forțele subordonate regimului Bashar Al-Assad au utilizat arme chimice în apropiere de Damasc, atacul soldându-se, potrivit insurgenților, cu 1.300 de morți. Armata siriană a negat categoric un astfel de atac, afirmând că este vorba de acuzații „nefondate”.

Rusia, unul dintre principali aliați ai regimului Bashar Al-Assad, a comunicat că suspiciunile privind atacul cu arme chimice din regiunea Damasc reprezintă „o provocare plănuită de mult timp”.

Siria se confruntă, începând din martie 2011, cu revolte reprimate violent și un conflict armat între forțele insurgente ale opoziției și serviciile de securitate subordonate regimului Bashar Al-Assad. Bilanțul confruntărilor este, potrivit estimărilor ONU, de cel puțin 100.000 de morți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară