Prima pagină » Știri externe » Opt militari au fost dați dispăruți în urma unui atac asupra unei nave a Marinei egiptene

Opt militari au fost dați dispăruți în urma unui atac asupra unei nave a Marinei egiptene

Opt militari au fost dați dispăruți în urma unui atac asupra unei nave a Marinei egiptene
De asemenea, armata a anunțat că 32 de presupuși activiști au fost arestați în legătură cu acest atac.

Cele patru ambarcațiuni folosite de atacatori au fost distruse, a anunțat armata egipteană într-un comunicat.

De asemenea, armata a anunțat că 32 de presupuși activiști au fost arestați în legătură cu acest atac.

De când armata l-a destituit pe președintele islamist Mohamed Morsi, în iulie 2013, atentatele împotriva forțelor de securitate s-au multiplicat, dar acest atac maritim este fără precedent.

Aceste atacuri sunt adesea revendicate de jihadiști care spun că acționează în represalii la reprimarea sângeroasă care s-a abătut asupra susținătorilor lui Morsi și care s-a soldat cu peste 1.400 de morți.

Agenția oficială de presă Mena a anunțat anterior că nava Marinei a luat foc în cursul schimburilor de tiruri cu atacatorii, la aproximativ 70 de kilometri de litoralul egiptean.

Purtătorul de cuvânt al armatei a anunțat într-un comunicat că este vorba de un atac „terorist”.

„Cinci militari răniți au fost transportați la un spital militar (…). Opt membri ai echipajului sunt dați dispăruți. Căutările continuă”, precizează comunicat.

În plus, armata a anunțat că a distrus „patru ambarcațiuni folosite de atacatorii înarmați”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că ceva ar putea curge sub ghețarul uriaș al lui Pluto