Prima pagină » Știri externe » Premierul Danemarcei: Nu vom participa la niciun sistem obligatoriu de distribuire a refugiaților

Premierul Danemarcei: Nu vom participa la niciun sistem obligatoriu de distribuire a refugiaților

Premierul Danemarcei: Nu vom participa la niciun sistem obligatoriu de distribuire a refugiaților
Guvernul Danemarcei a anunțat că va accepta imigranți suplimentari și va contribui cu fonduri pentru consolidarea frontierelor Uniunii Europene, în contextul în care peste 8.000 de extracomunitari, cei mai mulți din Siria, au ajuns în ultimele două săptămâni pe teritoriul danez.

Premierul Danemarcei, Lars Lokke Rasmussen, a declarat că țara sa va contribui cu 100 de milioane de euro, în 2015-2016, la eforturile europene de gestionare a crizei refugiaților.

Ministrul danez al Imigrației, Inger Stojberg, a declarat că Danemarca nu va lua parte la nicio schemă obligatorie de distribuire a imigranților.

Cu toate acestea, Danemarca se oferă să preia încă 1.000 de refugiați. Majoritatea imigranților intrați în Danemarca în ultimele două săptămâni speră să ajungă în Suedia.

„Poziția clară a Guvernului este că Danemarca nu va participa la niciun sistem obligatoriu de distribuire”, a spus Stojberg, potrivit site-ului agenției Reuters.

„Noi preluăm deja o parte din responsabilitate și tratăm foarte corect solicitanții de azil”, a adăugat ministrul danez al Imigrației.

„În contextul situației extraordinare cu care ne confruntăm, Guvernul se oferă să accepte încă 1.000 de imigranți suplimentari”, a subliniat oficialul danez.

Danemarca se așteaptă la venirea a 20.000 de solicitanți de azil anul acesta, după înregistrarea a 14.000 în 2014.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bărbatul care a „păcălit” canicula: și-a răcit casa fără aer condiționat și fără facturi uriașe
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu cea mai frumoasă voleibalistă din lume în costum de baie
Adevarul
Criza politică din România a stricat planul Budapestei privind gazul din Marea Neagră. Presa maghiară scrie despre acordul crucial pentru Ungaria
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Daniel Iordăchioaie, experiență de coșmar după ce a acceptat un avans de 10.000 de dolari: „M-am băgat de frică. Groapa era adâncă de doi metri, iar pământul era deasupra mea”
Digi24
„Ceasul ticăie pentru Putin. Mai are 5 luni”. Avertismentul șefului serviciilor secrete estoniene privind pierderile uriașe ale Rusiei
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc