Prima pagină » Știri externe » Premierul Ucrainei demisionează

Premierul Ucrainei demisionează

Premierul Ucrainei demisionează
Premierul Ucrainei, Arseni Iațeniuk, demisionează. Anunțul a fost făcut chiar de șeful guvernului de la Kiev.

Premierul Ucrainei, Arseni Iațeniuk, criticat vehement pentru întârzierea punerii în practică a reformelor, a anunțat duminică, într-o emisiune televizată, că va demisiona.

„Am decis să părăresc funcția de premier al Ucrainei.  Marți, 12 aprilie, voi prezenta demisia Parlamentului. Decizia mea este bazată pe mai multe motive: criza politică artificială care a izbucnit în Guvern, dorința de a schimba o persoană care a «orbit» responsabili politici și a paralizat dorința acestora de a aduce schimbări veritable acestei țări”,  a spus el.

Arseni Iațeniuk, desemnat premier al Ucrainei în februarie, este un jurist și un economist cu o ascensiune politică meteorică, impunându-se drept unul din liderii mișcării care a dus la destituirea președintelui Viktor Ianukovici.

Originar din Cernăuți, acest jurist și economist de profesie, a devenit în 2001 ministru al Economiei în Crimeea, republică autonomă rusofonă în componența Ucrainei.

După o trecere prin Banca centrală, „revoluția portocalie” l-a propulsat în 2005 în postul de ministru al Economiei. În 2007, Iațeniuk a fost șeful diplomației ucrainene timp de câteva luni, afișând pozițiile sale pro-occidentale și dorința de a economisi bani: presa anunța că el deseori zboară cu avioane simple, ci nu private, pentru misiunile sale oficiale.

Aflat apoi în fruntea Parlamentului, el devine al doilea om în stat.

Candidat la președinție în 2010, el obține 7 la sută din voturi și refuză propunerea învingătorului Viktor Ianukovici de a se alătura Guvernului.

Doi ani mai târziu, partidul său, Frontul pentru Schimbare, decide să se desființeze pentru a se alătura la Batkivșcina (Patria), formațiunea Iuliei Timoșenko a cărei conducere o preia începând din 2011, când simbolul „revoluției portocalii” și fosta șefă de Guvern este încarcerată.

Arseni Iațeniuk este căsătorit și are doi copii.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce oamenii care înșală ajung să se mintă și pe ei înșiși? Ce spune psihologia despre justificarea infidelității