Prima pagină » Știri externe » Probleme pentru organizatorii Cupei Mondiale din SUA din 2026: “NU suntem pregătiți”

Probleme pentru organizatorii Cupei Mondiale din SUA din 2026: “NU suntem pregătiți”

Probleme pentru organizatorii Cupei Mondiale din SUA din 2026: “NU suntem pregătiți”

Zeci de membri ai Congresului Statelor Unite cer Guvernului federal să aloce 400 de milioane de dolari pentru a rezolva măcar o parte din problemele pe care le întâmpină cu organizarea Cupei Mondiale de fotbal din 2026.

Ediția din 2026 a Cupei Mondială urmează să doboare recordul de popularitate: peste cinci milioane de fani ai fotbalului sunt așteptați să asiste la cele 104 meciuri care vor fi organizate în SUA, Canada și Mexic.

Boston, New York City, Kansas City, Philadelphia și Los Angeles se numără printre cele 11 mari orașe din Statele Unite care vor găzdui meciuri FIFA World Cup. Competiția este estimată să genereze 17 miliarde de dolari, dar organizatorii spun că în prezent se confruntă cu probleme grave, conform Bloomberg.

De ani de zile, agențiile de transport în comun din întreaga țară suferă de pe urma investițiilor insuficiente, iar infrastructura este învechită și nefiabilă.

De exemplu, stadionul din Kansas City va găzdui șase meciuri, dar aeroportul din oraș este deservit în prezent de o linie de autobuz care circulă o dată pe oră, iar sistemul local de transport în comun poate transporta doar 80 de persoane pe oră între stadion, aeroport și centrul orașului.

Probleme sunt și în alte orașe. În criză de finanțare, multe agenții de transport în comun se pregătesc să crească tarifele, să reducă serviciile sau ambele. Compania care operează metrourile și autobuzele din New York, dar și operatorul feroviar de pasageri Amtrak și-au văzut sursele de finanțare reduse de Administrația Trump.

Guvernul SUA, rugat să aloce 400 de milioane de dolari din cele zece miliarde necesare pentru transportul în comun

SUA ar trebui să aloce peste zece miliarde de dolari pentru modernizarea infrastructurii de transport în comun, pentru a putea transporta spectatorii la și de la meciuri, spune US Travel Association, o organizație non-profit.

În acest context, un grup de 56 de membri ai Congresului Statelor Unite – atât democrați cât și republicani – au cerut Guvernului federal să aloce suma suplimentară de 400 de milioane de dolari pentru finanțarea îmbunătățirii transportului în orașele americane care vor găzdui Cupa Mondială.

„Impactul economic anticipat al turneului, de peste 17 miliarde de dolari, se va baza pe circulația cu succes a oamenilor prin orașele noastre”, a scris Sharice Davids, membră a Congresului și inițiatoarea scrisorii.

„În acest moment, nu suntem pregătiți”, a declarat Davids, care conduce comisia din Congres pentru Cupa Mondială FIFA 2026:

„Facem literalmente cu toții tot ce putem pentru a ne asigura că suntem cât mai pregătiți posibil pentru asta, iar această cerere de fonduri este doar o parte din ce ne trebuie pentru a ne asigura că oamenii ajung la meci în siguranță.”

Conform scrisorii, meciurile vor avea loc la ore și zile diferite pe parcursul săptămânii, ceea ce va necesita extinderea operațiunilor pentru a deservi atât participanții la turneu, cât și călătorii obișnuiți.

Multe sisteme de transport în comun vor trebui să își prelungească orele de funcționare pentru a face față numărului mare de fani ai fotbalului care pleacă de la meciuri.

Printre îmbunătățirile necesare pentru infrastructură și servicii se numără „o capacitate crescută de pasageri, ore de funcționare extinse, personal suplimentar, securitate sporită a tranzitului și îmbunătățiri esențiale ale căilor ferate și stațiilor”, au arătat membrii Congresului în scrisoarea lor:

„Finanțarea adecvată este esențială”.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Proiect de lege: scutire de impozit pe venit pentru părinții cu doi copii. Măsura merge la vot final în Camera Deputaților
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
BREAKING. Măruță A REVENIT în spațiul monden. A semnat un nou contract în urmă cu puțin timp
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Cum s-a ajuns la războiul dintre Pakistan si Afganistan
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Milionarul lui Halep, la un pas să pună mâna pe o comoară de 4,5 mil €. Tun financiar uriaș!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Munteanu la 46 de ani în costum de baie! Imaginile care i-au lăsat pe fani fără cuvinte
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Cea mai mare fotografie făcută vreodată cu rețeaua de telescoape ALMA dezvăluie ce se ascunde în „inima” Căii Lactee