Prima pagină » Știri externe » Reacția Comisiei Europene la scrutinul prezidențial din ROMÂNIA /”Cetățenii europeni au libertatea de a vota”

Reacția Comisiei Europene la scrutinul prezidențial din ROMÂNIA /”Cetățenii europeni au libertatea de a vota”

Comisia Europeană a reacționat, luni, la rezultatul primului tur al scrutinului prezidențial din România, refuzând să facă vreun comentariu asupra opțiunilor și subliniind că cetățenii europeni sunt liberi să voteze cu cine vor.

Rugată de o jurnalistă să comenteze rezultatele alegerilor din România, Arianna Podesta, o purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene, a refuzat să facă aprecieri asupra rezultatului.

”Nu facem niciodată comentarii despre rezultatele alegerilor, indiferent că este primul sau al doilea tur, în mod clar nu vom comenta acum, prin urmare, nu vom face nici aprecieri mai generale, cetățenii europeni au libertatea de a vota cu acei candidați pe care îi consideră cei mai potriviți, sigur că nu facem comentarii asupra deciziilor lor”, a afirmat Arianna Podesta, într-o conferință de presă.

Conform rezultatelor anunțate de Autoritatea Electorală după numărarea a 99,99% din procesele verbale, Călin Georgescu s-a clasat pe primul loc cu 22,95%, acumulând peste 2,1 milioane de voturi. Elena Lasconi ocupă locul al doilea, cu 19,17% (1.771.820 de voturi), fiind urmată de premierul Marcel Ciolacu, care se află pe locul al treilea, cu 19,15% (1.769.523 de voturi). Ca reacție la rezultat, Marcel Ciolacu și-a anunțat demisia din funcția de președinte al Partidului Social-Democrat (PSD), dar rămâne prim-ministru.

”Eu aseară i-am dat secretarului general demisia, astăzi, la ora 17.00, am convocat un Consiliu Politic Naţional şi o să venim, după Consiliul Politic, şi o să comunicăm decizia pe care o să o luăm. Nu vorbim despre o acceptare a demisiei, pentru că demisia este un act unilateral, am încheiat şi această discuţie”, a spus Ciolacu la sediul PSD.

Foto: Profimedia

Citește și:

Nicolae Ciucă și-a anunțat DEMISIA de la conducerea liberalilor: „PNL este conștient de miza enormă a acestor zile”

VIDEO UE acuză Moscova că trimite combatanți străini pe frontul din Ucraina /„Este unul dintre modurile în care operează RUSIA”

Un oficial din cadrul NATO consideră că trebuie majorate bugetele apărării la cel puțin 3% din PIB

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pensiile magistraților și decarbonizarea, condiții pentru 2,6 miliarde de euro din PNRR. România are șase luni să îndeplinească jaloanele restante
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Teama de îmbătrânire ar putea accelera procesul biologic al înaintării în vârstă, arată un studiu
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
O fosilă unică, veche de 190 de milioane de ani, rescrie istoria unei specii de dinozaur