Prima pagină » Știri externe » Rusia și-a „mutat frontiera” cu 11 km, înaintea Jocurilor Olimpice de la Soci

Rusia și-a „mutat frontiera” cu 11 km, înaintea Jocurilor Olimpice de la Soci

Rusia și-a
Georgia a protestat după ce Rusia a extins zona de securitate a Jocurilor Olimpice (JO) de la Soci pe teritoriul regiunii georgiene separatiste Abhazia, relatează BBC News online.

Georgia a protestat după ce Rusia a extins zona de securitate a Jocurilor Olimpice (JO) de la Soci pe teritoriul regiunii georgiene separatiste Abhazia, relatează BBC News online.

Rusia a creat o nouă zonă, pătrunzând 11 kilometri pe teritoriul Abhaziei, în perioada Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci.

Guvernul georgian și-a exprimat „profunda îngrijorare” față de „extinderea ilegală”.

Rusia este una dintre foarte puternicele țări care au recunoscut Abhazia.

Moscova se află angrenată în cea mai mare operațiune în domeniul securității din istoria Jocurilor Olimpice, Soci aflându-se la aproximativ 40 de kilometri de frontiera cu Abhazia. Principala amenințare o constituie eventuale atacuri teroriste ce pot fi comise de militanți islamiști din Caucaz.

Forțele abhaze de securitate vor patrula în noua zonă de frontieră, iar locuitorii din regiune sunt obligați să poarte actele de identitate asupra lor.

Regiunile georgiene separatiste Abhazia și Osetia de Sud sunt susținute financiar de Moscova și se află sub „protecție” militară rusă.

Rusia și Georgia nu întrețin relații diplomatice, în urma unui scurt război purtat în vara lui 2008 în Osetia de Sud, însă relațiile economice au fost reluate după schimbarea Guvernului georgian în 2012.

Moscova nu a confirmat „mutarea” frontierei, însă Ministerul georgian de Externe a declarat că revenirea la vechile frontiere va avea loc după 21 martie, când se încheie Jocurile Olimpice și Jocurile Paralimpice de la Soci.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cârlig de remorcă neomologat: Cât e amenda în 2026 și ce trebuie să faci ca să intri în legalitate
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Explorator lăudat sau impostor? Adevărata poveste a primului om care s-a luptat cu gheţurile pentru a ajunge în „Vârful lumii”