Prima pagină » Știri externe » Șapte persoane au murit în Slovacia după ce două avioane cu parașutiști la bord s-au ciocnit

Șapte persoane au murit în Slovacia după ce două avioane cu parașutiști la bord s-au ciocnit

Șapte persoane au murit în Slovacia după ce două avioane cu parașutiști la bord s-au ciocnit
Două avioane, la bordul cărora se aflau zeci de parașutiști civili care se antrenau în vederea unui spectacol aerian, s-au ciocnit în zbor, joi, în spațiul aerian din vestul Slovaciei, omorând șapte oameni, au anunțat surse oficiale, relatează AP în pagina electronică.

O purtătoare de cuvânt a pompierilor slovaci, Zuzana Farkasova, a declarat că accidentul a avut loc joi dimineața către ora 8.30 GMT (11.30, ora României), lângă satul Cerveny Kamen.

Aproximativ 40 de persoane se aflau la bordul celor două avioane de tip L-410 în momentul coliziunii, a declarat, citând informații preliminare, Juraj Denes, un oficial din cadrul agenției guvernamentale slovace care anchetează accidente aviatice.

Coliziunea a avut loc la aproximativ 1.500 de metri altitudine.

Persoanele de la bordul avioanelor sunt parașutiști, a precizat el.

Denes a spus că parașutiștii de la bordul unuia dintre avioane au supraviețuit deoarece au reușit să sară cu parașuta din avion înaintea coliziunii.

Potrivit unui purtător de cuvânt al salvatorilor, Andrej Hirjak, la intervenție au fost trimise trei elicoptere.

Avioanele s-au prăbușit într-o zonă de deal, în apropiere de frontiera cu Cehia.

Hirjak a refuzat să ofere alte informații pentru AP.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?