Prima pagină » Actualitate » Schimb dur de replici între Moscova și Kiev după ce Zelenski a reacționat la petiţia privind schimbarea numelui Rusiei în Moscovia

Schimb dur de replici între Moscova și Kiev după ce Zelenski a reacționat la petiţia privind schimbarea numelui Rusiei în Moscovia

Schimb dur de replici între Moscova și Kiev după ce Zelenski a reacționat la petiţia privind schimbarea numelui Rusiei în Moscovia
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski

Recent, a apărut o petiție online, care propune redenumirea oficială a Rusiei în Moscovia şi schimbarea termenilor ”rus” în ”moscovit” şi ”Federaţiei Ruse” în ”Federaţia Moscovia”. 

Autorul petiţiei, care a strâns deja peste 25.000 de semnături, aminteşte că ”numele istoric al Rusiei este de Moscovia”. ”Acest nume a fost utilizat în Europa şi în unele limbi asiatice. Numele apare, de asemenea, pe multe hărţi istorice din secolele XVI-XIX, care au fost produse în Europa înainte şi după ce Imperiul Moscoviei a fost redenumit Imperiul Rus. Rusia există, de fapt, de numai de 301 ani – de la 22 octombrie 1721, când ţarul moscovit Petru I a proclamat Împărăţia Moscovei drept Imperiu Rus”, se arată în petiţie.

Preşedintele Ucrainei a luat în considerare petiția, cerându-i premierului Denis Şmîgal să examineze propunerea, relatează publicaţia Ukrainska Pravda. Volodimir Zelenski a declarat că ”problema ridicată în petiţie trebuie analizată cu atenţie atât din punct de vedere al contextului istoric şi cultural, cât şi în lumina posibilelor implicaţii juridice internaţionale”.

După reacția lui Volodimir Zelenski la această petiție, răspunsul Moscovei nu a întârziat să apară.

Dmitri Medvedev: ”Nazistul suprem de la Kiev

Sarcina dată de Volodimir Zelenski lui Denis Şmîgal, de a examina posibilitatea redenumirii Rusiei în Moscovia reprezintă o ”dovadă a încercării de a crea o anti-Rusie”, a spus purtătoarea de cuvânt a MAE rus, Maria Zaharova, pe contul său de Telegram.

Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev a scris pe contul său de Telegram că Ucraina ar trebui să fie redenumită în ”Schweinisch Bandera-Reich”, indicând că variantele ”Hohlandia”, un derivat de la ”hohol”, aşa cum îi numesc peiorativ ruşii pe ucraineni.

”Nazistul suprem de la Kiev a dat instrucţiuni să fie rezolvată problema redenumirii Rusiei în Moscovia. Răspunsul nostru? Nu, desigur că nu Hohlandia. Şi cu siguranţă nu Malorossia. Doar Schweinisch Bandera-Reich.Exakt!”, a scris Medvedev, în prezent vicepreşedinte al Consiliului Securităţii Rusiei, potrivit RBC.

Petiţia privind redenumirea Rusiei în Moscovia a fost publicată pe site-ul preşedintelui Ucrainei la sfârşitul lunii noiembrie a anului trecut. În februarie, petiţia strânsese deja 25.000 de semnături, potrivit Agerpres.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar