Prima pagină » Știri externe » Secretarul Apărării al SUA asigură că Administrația Trump va intensifica măsurile de DESCURAJARE a Chinei, garantând un sprijin financiar Filipinelor

Secretarul Apărării al SUA asigură că Administrația Trump va intensifica măsurile de DESCURAJARE a Chinei, garantând un sprijin financiar Filipinelor

Secretarul Apărării al SUA asigură că Administrația Trump va intensifica măsurile de DESCURAJARE a Chinei, garantând un sprijin financiar Filipinelor

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a declarat, cu ocazia vizitei sale în Filipine, că Administrația Donald Trump va colabora cu aliații săi pentru intensificarea măsurilor de descurajare împotriva amenințării chineze.

Pete Hegseth a acuzat Administrația fostului președinte Joe Biden că a întreprins acțiuni insuficiente pentru a descuraja actele de agresiune ale Chinei. Oficialul a garantat că armata americană va fi reconstruită sub conducerea președintelui SUA, Donald Trump, și își va restabili ”etica războinică” în regiune, dar nu a oferit detalii suplimentare.

”Ne confruntăm acum cu mulți ani de întreținere amânată și de slăbiciune. Trebuie să restabilim puterea și descurajarea în mai multe regiuni”, a declarat Pete Hegseth, după ce s-a întâlnit cu Ferdinand Marcos Jr., președintele Filipinelor.

”Există numeroase țări care au încercat să testeze hotărârea SUA. Noi dorim, în acest moment, să lucrăm cu partenerii noștri”, a explicat Secretarul american al Apărării, conform agenției de presă The Associated Press.

SUA doresc consolidarea cooperării pentru descurajarea amenințării chineze

”Prietenii trebuie să stea umăr la umăr pentru a descuraja conflictele, pentru a asigura că există o navigație liberă, indiferent dacă o numiți Marea Chinei de Sud sau Marea Filipinelor de Vest”, a transmis Pete Hegseth.

Conform declarațiilor lui Pete Hegseth, SUA nu se pregătesc de un război, evidențiind că pacea va fi obținută ”prin putere”.

Înaintea vizitei secretarului Apărării, China a numit SUA un „prădător” și un aliat nesigur.

Pete Hegseth a dezvăluit faptul că Administrația Trump va acorda mai multă asistență de securitate Filipinelor și un sprijin financiar de 500 de miliarde de dolari, pentru modernizarea armatei filipineze. Finanțarea SUA a fost anunțată pentru prima dată de fostul președinte Joe Biden.

Foto: Profimedia

Citește și:

Premierul Italiei înțelege poziția lui Vance privind starea democrației europene, după criticile la adresa ROMÂNIEI/ „Europa s-a pierdut puțin”

Premierul francez avertizează asupra pericolului MANIPULĂRII informațiilor/ „Franța este cea mai vizată țară din Europa”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Semne că ești epuizat emoțional, nu doar obosit