Prima pagină » Știri externe » Situația a două milioane de refugiați din Irak s-a înrăutățit peste noapte. ONU cere ajutor

Situația a două milioane de refugiați din Irak s-a înrăutățit peste noapte. ONU cere ajutor

Situația a două milioane de refugiați din Irak s-a înrăutățit peste noapte. ONU cere ajutor
Peste două milioane de persoane s-au refugiat din fața violențelor din Irak, au anunțat duminică organizațiile umanitare, în timp ce zăpada a început să se aștearnă peste Kurdistanul irakian unde se adăpostesc o mare parte dintre acestea.

Alungați de la casele lor după mai multe valuri de violențe ce s-au abătut de la începutul lui 2014 și după ofensiva din luna iunie a grupării jihadiste Statul Islamic, cei 2,1 milioane de irakieni sunt deosebit de vulnerabili la temperaturile scăzute din anotimpul rece.

Alte mii de persoane continuă să își părăsească locuințele, în special în regiunea Kirkuk (nord), a atras atenția misiunea de asistență a Națiunilor Unite.

„Este o nevoie urgent de mai multe organizații umanitare pentru a ajuta persoanele refugiate la Kirkuk”, a subliniat ONU.

Națiunile Unite au menționat, de asemenea, că a început să ningă în unele regiuni ale guvernoratului Dohuk, situat în nord-vestul Kurdistanului, care adăpostește cel mai mare număr de refugiați.a

„Lipsa de adăposturi corespunzătoare, de izolație termică, riscă să aibă în timpul iernii un impact negativ asupra sănătății” celor deplasați, a avertizat ONU într-un raport.

Refugiații trăiesc frecvent în condiții precare, pe străzi sau în tabere ori în clădiri aflate în construcție, potrivit ONG-ului „Action contre la Faim” (ACF) care cere să se intensifice imediat operațiunea lansată de ONU în perspectiva iernii.

Acest program are nevoie, în prezent, de 173 de milioane de dolari, fiind una din numeroasele acțiuni derulate pentru a răspunde cerințelor milioanelor de persoane afectate de conflictele din Irak și Siria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
Povestea omului care a rămas fără soție și fără 100.000 de euro din cauza AI. „Eram fericit, aveam totul, acum sunt supărat pe mine”
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit o anomalie neștiută până acum, adânc sub suprafața planatei Marte