Prima pagină » Știri externe » Statul care NU va mai acorda cetățenie copiilor islamiștilor care au luptat în Siria. „Ne-au întors spatele”

Statul care NU va mai acorda cetățenie copiilor islamiștilor care au luptat în Siria. „Ne-au întors spatele”

Statul care NU va mai acorda cetățenie copiilor islamiștilor care au luptat în Siria. „Ne-au întors spatele
Autoritățile daneze au anunțat joi că au decis să nu mai acorde cetățenie copiilor născuți în străinătate din părinți islamiști, potrivit France 24.

Potrivit deciziei, copiii cetățenilor danezi care au mers să lupte alături de grupări teroriste în Siria sau în alte regiuni nu vor mai primi automat cetățenie daneză ca până în prezent. „Contrar regulilor actuale, copiii care se vor naște în regiunile interzise danezilor nu vor mai primi automat cetățenia daneză”, a anunțat Ministerul pentru Imigrație într-un comunicat.

„Având în vedere că părinții lor au întors spatele Danemarcei, nu există niciun motiv ca acești copii să devină cetățeni danezi”, a declarat ministrul danez al Imigrației, Inger Stojberg.

Propunerea va trebui să primească și votul Parlamentului. Până în acest moment nu a fost stabilită o dată exactă pentru dezbatere, dar analiștii se așteaptă ca proiectul să fie aprobat.

Instanțele daneze au condamnat până în prezent 13 persoane care s-au alăturat sau au încercat să se alăture unei organizații teroriste. Astfel de fapte sunt ilegale în Danemarca începând cu anul 2016. Nouă dintre cele 13 persoane au rămas fără cetățenie și au fost expulzate, în timp ce pentru restul condamnaților nu s-a putut lua măsura retragerii naționalității întrucât aceștia nu dețineau dublă cetățenie.

Aproximativ 40 de islamiști de origine daneză se află în prezent în teritoriile din Siria care au fost sub controlul grupării teroriste Stat Islamic (ISIS), dintre care zece au fost deja capturați, potrivit autorităților de la Copenhaga. Numărul exact al copiilor danezi născuți în acea zonă nu a fost încă stabilit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
De ce bananele nu sunt tocmai bune de adăugat la smoothie-uri?