Prima pagină » Știri externe » SUA se tem că Rusia va lansa un atac cibernetic pe 8 noiembrie. Ce plan și-au făcut serviciile secrete americane

SUA se tem că Rusia va lansa un atac cibernetic pe 8 noiembrie. Ce plan și-au făcut serviciile secrete americane

SUA se tem că Rusia va lansa un atac cibernetic pe 8 noiembrie. Ce plan și-au făcut serviciile secrete americane
Mai multe pe gandul.info

Oficiali americani au declarat pentru NBC News că există temeri că Rusia își va utiliza capacitățile cibernetice pentru a perturba scrutinul din Statele Unite. Serviciile secrete americane nu se așteaptă la un atac informatic care să vizeze infrastructura esențială din SUA – o situație care ar putea fi catalogată drept act de război -, dar ar putea avea loc incidente de genul dezvăluirii unor documente false sau a propagării unor informații cu scop de manipulare în mediile de socializare online.

Vineri, un hacker care are pseudonimul „Guccifer 2.0” – atribuit de serviciile americane structurilor secrete din Rusia – a avertizat prin Twitter că alegerile prezidențale și parlamentare din SUA vor fi „monitorizate din interiorul sistemului”.

Administrația SUA a pregătit măsuri pentru contracararea unui eventual atac cibernetic. Hackeri ai armatei americane au pătruns deja în rețeaua electrică a Rusiei, în sistemele de telecomunicații și în sistemele de comandă ale Kremlinului, făcându-le vulnerabile la un atac cibernetic american dacă va fi necesar, a declarat, sub protecția anonimatului, un oficial de rang înalt din cadrul serviciilor de informații americane citat de NBC News.

Oficiali americani au acuzat în mai multe rânduri Rusia, China și alte țări că ar încerca să atace infrastructura informatică esențială din Statele Unite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
O funcție uitată revine pe WhatsApp