Prima pagină » Știri externe » Trump somează China să renunțe la riposta contra SUA, amenințând cu noi taxe

Trump somează China să renunțe la riposta contra SUA, amenințând cu noi taxe

Trump somează China să renunțe la riposta contra SUA, amenințând cu noi taxe

Președintele SUA, Donald Trump, a somat, luni, China să anuleze taxele vamale impuse ca reacție la cele ale Washingtonului, amenințând că, în caz contrar,  va aplica tarife comerciale suplimentare.

”China a aplicat ieri tarife de ripostă de 34%, peste cele care existau deja, în afară de subvenționarea ilegală a companiilor și de manipularea monetară masivă, în pofida avertismentului meu că orice țară care ripostează împotriva SUA prin tarife suplimentare va primi imediat taxe mai mari (…)”, a declarat Donald Trump într-un mesaj postat pe platforma Truth Social.

”În cazul în care China nu retrage până mâine tarifele de 34% (…), Statele Unite vor impune taxe suplimentare de 50% împotriva Chinei, cu efect din 9 aprilie. În plus, toate discuțiile cu Administrația Chinei privind reuniunile cu noi se vor încheia”, a subliniat Trump.

Pe de altă parte, președintele SUA a semnalat că este deschis discuțiilor comerciale cu alte state.

”Negocierile cu alte țări vor începe imediat”, a subliniat președintele SUA.

Anterior, Donald Trump a reiterat avertismentul adresat țărilor care “profită” de pe urma Statelor Unite să nu riposteze la taxele vamale.

”Țara care a abuzat de noi cel mai mult, China, ale cărei piețe se prăbușesc, tocmai a majorat taxele comerciale cu 34%, peste tarifele ridicol de mari, fără a ține cont de avertismentul meu de a nu riposta. Au făcut destule lucruri, timp de zeci de ani, au profitat de bunătatea Statelor Unite. Foștii noștri lideri sunt vinovați că au permis să se întâmple acest lucru și multe altele țării noastre. Să facem America Măreață din Nou!”, a subliniat Trump.

Foto: Profimedia

Citește și:

VIDEO Consiliul UE pledează pentru negocieri cu Trump, dar amenință SUA cu măsuri de ripostă

Ursula von der Leyen: UE vrea DIALOG cu SUA, dar „suntem pregătiți să reacționăm prin contramăsuri”

Scăderi puternice ale burselor internaționale, pe fondul instabilității generate de taxele comerciale aplicate de TRUMP

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rezultate oficiale alegeri București 2025. Ciprian Ciucu și Anca Alexandrescu conduc la numărul de voturi
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe