Prima pagină » Știri externe » TURCIA. A început procesul privind asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi

TURCIA. A început procesul privind asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi

TURCIA. A început procesul privind asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi

Vineri are loc primul termen din cadrul procesului privind asasinarea jurnalistului saudit Jamal Khashoggi, proces în care sunt puși sub acuzare 20 de cetățeni saudiți, judecați în lipsă.

Procesul a început la Istanbul la ora locală 10:00 (10:00, ora României, n. red.), după cum informează Al Jazeera.

Jamal Khashoggi, un jurnalist al Washington Post în vârstă de 59 de ani, a fost ucis în incinta Consulatului Arabiei Saudite la Istanbul pe 2 octombrie 2018, după ce a intrat în clădire pentru a obține o serie de documente de care avea nevoie pentru a se căsători.

Oficialii turci susțin că trupul lui Khashoggi a fost dezmembrat în interiorul clădirii Consulatului, iar rămășițele acestuia încă nu au fost găsite.

În luna martie, procurorii turci au pus sub acuzare 20 de cetățeni saudiți în legătură cu asasinarea jurnalistului, printre care se numără și doi foști consilieri ai prințului moștenitor al Arabiei saudite, Mohammed bin Salman.

Ce spun procurorii

Potrivit rechizitoriului, fostul director adjunct al serviciului saudit de informații, Ahmed al-Assiri, este acuzat de organizarea unui grup infracțional și de plănuirea asasinării jurnalistului, care scrisese o serie de materiale critice la adresa autorităților din Arabia Saudită.

Fostul consilier Saud al-Qahtani este acuzat de instigare și că ar fi condus operațiunea de asasinare, dându-le ordine celor care l-au ucis pe jurnalist.

Ceilalți suspecți sunt, majoritatea, ofițeri de informații saudiți, despre care procurorii susțin că au luat parte la operațiunea de asasinare. Procurorii turci au emis deja mandate de arestare pe numele suspecților.

Andrew Gardner, de la Amnesty International, susține că în spațiul public există așteptări ca acest proces să aducă lumină în cazul lui Khashoggi.

„Acest proces, dar și celelalte eforturi făcute de autoritățile din Turcia sunt foarte importante pentru ca această crimă să rămână în memoria colectivă, să nu fie uitată. Procesul acesta nu înlocuiește ancheta ONU în acest caz, dar sperăm că va fi încă un pas pe drumul spre dreptate. Iar din acest punct de vedere este incredibil de valoros”, a spus Gardner.

Asasinarea lui Khashoggi, rezident american, a declanșat o reacție puternică la nivel mondial împotriva Arabiei Saudite și i-a afectat puternic imaginea lui Mohammed bin Salman la nivel internațional.

Potrivit unui raport al CIA, prințul moștenitor al Arabiei Saudite ar fi fost cel care ar fi ordonat asasinarea jurnalistului, informație negată vehement de către autoritățile saudite.

Agnes Callamard, raportorul special al ONU privind execuțiile extrajudiciare sau arbitrare, a declarat că există „dovezi credibile” potrivit cărora prințul saudit și alți oficiali din această țară ar fi responsabili pentru această crimă. De altfel, Callamard va participa la procesul de vineri.

Guvernul saudit a descris asasinarea jurnalistului ca fiind „o operațiune ilegală” și a negat în repetate rânduri implicarea în acest caz.

Asasinarea jurnalistului a afectat relațiile diplomatice dintre Turcia și Arabia Saudită

Relațiile diplomatice dintre Turcia și Arabia saudită au fost puternic afectate în urma asasinării jurnalistului, pe care președintele turc, Recep Tayyip Erdogan, îl cunoștea personal.

Erdogan a declarat că asasinarea a fost ordonată „de la cel mai înalt nivel”.

În decembrie, o instanță din Arabia Saudită a condamnat cinci persoane la moarte și alte trei la închisoare pentru această crimă, în urma unui proces desfășurat cu ușile închise.

Potrivit lui Gardner, de la Amnesty International, o problemă esențială în anchetarea asasinării lui Khashoggi a fost lipsa de cooperare a autorităților saudite, dar și absența persoanelor puse sub acuzare.

„Acest lucru subliniază din nou importanța anchetei ONU. Pentru asta, este necesar ca toate părțile implicate să coopereze, iar Turcia și Arabia Saudită să își comunice dovezile pe care le dețin”, a spus Gardner.

În luna mai, fiul lui Khashoggi, Salah, a declarat că familia sa i-a iertat pe criminalii tatălui său.

Recomandarea video

Mediafax
Gigi Becali, dezvăluiri după întâlnirea cu Nicușor Dan la Cotroceni: „În PNL le e frică de Bolojan”
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
Ilona Stepan, membra a juriului din Moldova la Eurovision, a rupt tăcerea. De ce a primit România 3 puncte, de fapt
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Cum arată cea mai urâtă casă din Timișoara: „A bătut-o pe aia de la București”
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Cine era Georgiana, românca găsită moartă sub ruine în Germania. Avea doar 25 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
15 superputeri reale ale albinelor pe care oamenii de știință încă le studiază