Prima pagină » Știri externe » Turcia suspendă schimburile COMERCIALE cu Israelul /Guvernul Netanyahu acuză Ankara de încălcarea tratatelor bilaterale

Turcia suspendă schimburile COMERCIALE cu Israelul /Guvernul Netanyahu acuză Ankara de încălcarea tratatelor bilaterale

Turcia suspendă schimburile COMERCIALE cu Israelul /Guvernul Netanyahu acuză Ankara de încălcarea tratatelor bilaterale

Turcia a decis suspendarea schimburilor comerciale cu Israelul, pe fondul condamnării ofensivei israeliene în Fâșia Gaza, afirmă oficiali guvernamentali de la Ankara, în timp ce Guvernul Benjamin Netanyahu denunță încălcarea acordurilor bilaterale.

Doi oficiali guvernamentali de la Ankara au anunțat, joi, că toate exporturile și importurile în relațiile cu Israelul vor fi suspendate.

Cei doi oficiali au făcut declarațiile sub protecția anonimatului, pentru grupul media Bloomberg. Administrația Recep Tayyip Erdogan nu a făcut, deocamdată, niciun anunț oficial pe această temă.

Schimburile comerciale între Turcia și Israel au fost la nivelul de 6,8 miliarde de dolari în 2023, 76% din acest volum fiind exporturi turce, potrivit Institutului de Statistică de la Ankara.

În aprilie, Turcia anunțase restricționarea exporturilor spre Israel, acuzând Guvernul Benjamin Netanyahu de blocarea distribuirii asistenței umanitare în Fâșia Gaza.

Israelul acuză Turcia de încălcarea tratatelor bilaterale

Guvernul israelian a acuzat, joi seară, Turcia de blocarea tranzitului bilateral de mărfuri prin porturi, argumentând că acest lucru reprezintă încălcări ale tratatelor bilaterale din ordinul președintelui Recep Tayyip Erdogan.

”Așa se comportă un dictator, prin lipsă de respect față de interesele cetățenilor turci, ale oamenilor de afaceri, ignorând tratatele comerciale internaționale”, a reacționat ministrul israelian de Externe, Israel Katz, citat de cotidianul The Jerusalem Post.

În contextul deciziei Turciei, Guvernul israelian va acționa pentru crearea de mecanisme comerciale alternative.

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a criticat constant ofensiva lansată de armata israeliană în Fâșia Gaza ca ripostă la atacurile teroriste din 7 octombrie 2023, soldate cu aproximativ 1.160 de morți și peste 5.400 de răniți în sudul Israelului.

”Orice ar face conducerea Israelului, nu poate ascunde realitatea că este un Guvern criminal, crud, mincinos și fascist. Știm foarte bine că, atât timp cât continuă atacurile și asedierea Fâșiei Gaza, volumul asistenței umanitare este insuficient”, a acuzat Erdogan în martie, conform agenției Reuters.

Forțele militare israeliene continuă intens ofensiva în Fâșia Gaza, iar în ultimele 24 de ore autoritățile palestiniene au raportat 28 de morți și 51 de răniți. Bilanțul ofensivei israeliene a ajuns la 34.596 de morți și 77.816 răniți în Fâșia Gaza.

Foto: Profimedia

Citește și:

Macron avertizează asupra riscurilor generate de Rusia la adresa ROMÂNIEI și reafirmă posibilitatea trimiterii de trupe în Ucraina

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Nu trafica doar persoane: Jeffrey Epstein a încercat, fără succes, să aducă două mașini rare în SUA
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Bătaie pe Facebook între părinți și profesori: Se interzic stilourile cu ștergere în școli? (P)