Prima pagină » Știri externe » Un fost consilier al lui Ianukovici a câștigat un caz împotriva sancțiunilor UE

Un fost consilier al lui Ianukovici a câștigat un caz împotriva sancțiunilor UE

Un fost consilier al lui Ianukovici a câștigat un caz împotriva sancțiunilor UE
Un fost consilier, Andrii Portnov, al fostului președinte ucrainean prorus Viktor Ianukovici a obținut o victorie juridică împotriva Uniunii Europene luni, după ce un tribunal UE a stabilit că europenii i-au blocat pe nedrept activele, relatează Reuters online.

Numele lui Portnov a fost introdus, timp de un an, din martie 2014, pe o listă de sancțiuni vizând persoane ale căror fonduri au fost blocate în urma unor acuzații de deturnare de fonduri de stat sau încălcări ale drepturilor omului în Ucraina.

Hotărârea este una dintr-o serie de victorii obținute de către cei vizați de sancțiuni UE, inclusiv companii iraniene de transport maritim sau organizații înscrise pe o listă cu organizații considerate teroriste, precum gruparea islamistă Hamas.

De asemenea, tribunalul a anulat, la începutul acestei luni, sancțiuni impuse Clubului de Fotbal belarus Dinamo Minsk și președintelui acestuia, stabilind că nu există probe care să arate că l-au susținut pe președintele Aleksandr Lukașenko, acuzat de încălcarea unor drepturi.

Instanța a stabilit luni că includerea numelui lui Portnov pe o listă cu ucraineni a avut la bază doar o scrisoare de la Biroul procurorului general ucrainean, potrivit căreia o anchetă a relevat o deturnare importantă de fonduri publice și transferarea lor ilegală în afara Ucrainei.

„Tribunalul consideră că această scrisoare nu oferă niciun detaliu cu privire fie la faptele care îi sunt reproșate domnului Portnov, fie la responsabilitatea sa în această privință”, se arată în decizia instanței.

Un apel poate fi făcut, în probleme de drept, la Curtea de Justiție, în termen de două luni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur