Prima pagină » Știri externe » Un general american spune că SUA trebuie să dezvolte NOI ARME. „Pentru apărarea noastră, trebuie să studiem și măsuri ofensive”

Un general american spune că SUA trebuie să dezvolte NOI ARME. „Pentru apărarea noastră, trebuie să studiem și măsuri ofensive”

Un general american spune că SUA trebuie să dezvolte NOI ARME.
Statele Unite trebuie să dezvolte noi arme în cadrul eforturilor de a se proteja față de atacurile cibernetice, a afirmat joi generalul Keith Alexander, director al Agenției americane de Securitate Națională (NSA), informează AFP.

Statele Unite trebuie să dezvolte noi arme în cadrul eforturilor de a se proteja față de atacurile cibernetice, a afirmat joi generalul Keith Alexander, director al Agenției americane de Securitate Națională (NSA), informează AFP.

„Dacă apărarea voastră constă doar în a bloca atacuri, aceasta nu poate fi eficientă”, a declarat generalul Alexander, care conduce, de asemenea, „comandamentul cibernetic” al armatei americane însărcinat cu aceste probleme, în timpul unui simpozion desfășurat la Washington.

„Uneori, guvernul trebuie să analizeze ce trebuie făcut pentru oprirea acestor atacuri, pentru ca acestea să fie oprite înainte să aibă loc. Pentru apărarea noastră, trebuie să studiem și măsuri ofensive”, a adăugat el.

Potrivit generalului Keith Alexander, orice atac informatic trebuie să urmeze regulile unui angajament similar unuia militar „clasic”. „Trebuie să avem o discuție pe marginea acestui subiect”, a spus el.

Afirmațiile au fost făcute în contextul în care Statele Unite au început să analizeze diverse strategii, inclusiv ofensive, în spațiul cibernetic.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Celebra și bizara „Planetă Roz” ar putea ascunde nori de sare, arată un nou studiu