Prima pagină » Știri externe » Un lider separatist recunoaște că rebelii dețin rachete, precum cea care a doborât cursa MH 17: „Mi s-a spus atunci că acest Buk a fost trimis «republicii populare Lugansk»”

Un lider separatist recunoaște că rebelii dețin rachete, precum cea care a doborât cursa MH 17: „Mi s-a spus atunci că acest Buk a fost trimis «republicii populare Lugansk»”

Un lider separatist recunoaște că rebelii dețin rachete, precum cea care a doborât cursa MH 17:
Unul dintre liderii separatiști proruși din estul Ucrainei a admis miercuri, pentru prima dată, o potențială responsabilitate a trupelor pe care le conduce în tirul de rachetă sol-aer care a atins avionul ce efectua zborul MH17, relatează le Monde în ediția electronică.

Comandantul „Batalionului Vostok” Aleksandr Hodakovski a recunoscut pe 23 iulie, într-un interviu pentru agenția de presă Reuters, că rebelii dețin rachete aeriene de tip Buk de fabricație rusească, asemănătoare celei care se presupune că a doborât avionul malaysian în zbor, omorând 298 de persoane. În acest interviu, Hodakovski admite că a auzit vorbindu-se depre o baterie de rachete trimisă în această zonă din Lugansk, alt fief separatist.

„Știam că a fost adus un (sistem de tip) Buk de la Lugansk. Mi s-a spus atunci că acest Buk a fost trimis «republicii populare Lugansk». Eram la curent cu prezența acestei baterii Buk. Mi s-a vorbit despre ea. Cred că după aceea a fost trimisă acolo de unde a fost adusă (…), pentru a șterge urmele prezenței ei”, declara el.

Liderul separatist nu exclude nici ca racheta care a atins avionul de linie să fi fost adusă din Rusia. „Ucraina a fost informată că voluntarii dețineau această tehnologie mulțumită Rusiei”, a spus el, precizând că separatiștii au preluat controlul, în ultimele luni, asupra unor sisteme de rachete de acest tip de la forțele guvernamentale – cel puțin patru -, dar că niciunul nu era operațional.

„Nu spun că Rusia a dat (rebelilor) o asemenea rachetă, dar, dacă mi-ar fi propus mie una, eu aș fi acceptat-o. Dar nu aș fi utilizat-o împotriva unei ținte inofensive, aș fi tras-o doar pentru a proteja vieți, în cazul unui atac aerian”, a spus el.

Astfel Hodakovski se delimitează în mod clar de linia insurgenților proruși, care afirmau până acum că nu au deținut vreodată asemenea rachete de tip sol-aer. El contrazice totodată afirmațiile liderilor „republicii” de la Donețk, mai ales pe cele ale lui Igor Strelkov, „ministrul apărării”, cu care-și dispută, de la începutul conflictului din estul Ucrainei, conducerea militară a mișcării separatiste.

Aleksandr Borodai, „premierul republicii” de la Donețk, a reafirmat joi că separatiștii nu dețin acest tip de armament, într-un interviu pentru BBC. „Nu avem (sisteme de rachete de tip) Buk. Nu exista așa ceva în zonă”, a spus el.

În pofida declarațiilor pe care le-a făcut, Hodakovski a subliniat din nou asupra responsabilității Kievului în atac. În opinia sa, forțele guvernamentale ucrainene, prin multiplicarea joia trecută a operațiunilor aeriene în acest sector, au făcut totul ca apărarea antiaeriană a insurgenților să intre în acțiune.

„Nu doar că ucrainenii nu au făcut nimic pentru a asigura securitatea în zonă, dar au provocat utilizarea acestui tip de armament împotriva unui avion civil care o survola”, a spus el. „În acea zi își multiplicau zborurile, iar chiar în momentul tirului, în momentul în care avionul civil trecea pe deasupra, au lansat atacuri aeriene. Dacă a existat un (sistem de rachete de tip) Buk și dacă acesta a fost utilizat, Ucraina a făcut toul pentru ca un avion civil să fie doborât”, a mai spus el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Două zodii intră într-o perioadă de aur începând cu 21 mai. Se vor afla sub o stea norocoasă, apar oportunități importante și se anunță reușite în plan financiar și sentimental
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Utilizarea medicamentelor pentru slăbit poate avea un dezavantaj surprinzător