Prima pagină » Știri externe » Un prim caz de gripă aviară H7N9 depistată la om

Un prim caz de gripă aviară H7N9 depistată la om

Un prim caz de gripă aviară H7N9 depistată la om
Autoritățile din Hong Kong au confirmat, marți, un prim caz de gripă aviară H7N9 depistată la om, anunțând că cel puțin 17 persoane vor fi plasate în carantină, relatează AFP.

O indoneziană, în vârstă de 36 de ani, se află în stare critică într-un spital din oraș, iar 17 persoane, majoritatea membri ai familiei pentru care lucra femeia, au fost internați pentru observații.

„Dacă cei care s-au aflat în contact apropiat (cu pacienta) nu prezintă simptome, ne vom asigura să fie plasate în carantină în spații prevăzute în acest scop”, a declarat secretarul pentru Sănătate, Ko Wing-man, în cadrul unei conferințe de presă.

„În această seară, cinci persoane care s-au aflat în contact apropiat cu pacienta și care nu prezintă niciun semn de infectare vor intra în carantină”, a precizat Ko, adăugând că ele vor fi supravegheate timp de zece zile.

Mai târziu, Guvernul a anunțat într-un comunicat că testele privind infectarea cu virus efectuate asupra celor 17 persoane au ieșit negative, însă ele vor fi trimise într-o casă de vacanță din orașul de coastă Sai Kung, unde vor fi plasate sub „supraveghere medicală”.

Angajata de origine indoneziană s-a infectat cu virusul H7N9 în timpul unei călătorii la Shenzen, în sudul Chinei, unde a intrat în contact cu păsări vii, a declarat luni Ko Wing-man.

„Ea a mers la Shenzen, a cumpărat un pui, l-a tăiat, apoi l-a mâncat”, a precizat el.

Pacienta a fost internată pe 27 noiembrie.

Hong Kongul a suspendat importurile de păsării vii din Shenzen și a ridicat nivelul de alertă pentru această boală „gravă”.

De la identificarea virusului în februarie, 137 de cazuri de infectare cu virusul H7N9 au fost înregistrate în China, iar 45 de persoane au decedat, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Vârsta la care au loc traumele contează mai mult decât gravitatea lor, arată un studiu