Prima pagină » Știri externe » Un român plecat în CANADA explică situația din țara de adopție: „Nu mai merită să pleci din România”

Un român plecat în CANADA explică situația din țara de adopție: „Nu mai merită să pleci din România”

Un român plecat în CANADA explică situația din țara de adopție: „Nu mai merită să pleci din România”
Un român plecat în Canada explică situația din țara de adopție: „Nu mai merită să pleci din România”

Un român care s-a stabilit acum șase ani în Canada vorbește, pe o rețea de socializare, despre cheltuielile uriașe pe care le are pentru a avea un trai decent în țara de adopție.

În acest sens, el le recomandă românilor să se gândească bine atunci când vor să se mute în Canada.

Stabilit în Calgary, românul spune că în ultimii ani chiria pe care o plătește s-a dublat. El povestește că o familie cu doi copii trebuie să plătească acum între 2.500 și 3.000 de dolari canadieni lunar, în contextul în care, înaintea pandemiei de COVID, chiria nu trecea de 1.700-2.000 de dolari canadieni, notează Adevărul.

„Până în pandemie, chiriile era destul de ieftine, îți permiteai să închiriezi o casă la vreo 1.500-1.700, maxim 2.000 de dolari. Acum, pentru a închiria o casă îți trebuie între 2.500 și 3.000 de dolari. E foarte greu să găsești o locuință. Trebuie luat în calcul și depozitul, care costă cât o lună de chirie și două”, a explicat românul.

La toate acestea se adaugă facturile la electricitate, gaz și taxa de gunoi, ce pot varia între 400 și 700 de dolari pe lună, dar și costurile cu benzina sau motorina, ce pot ajunge între 500 și 1.000 de dolari pe lună, în funcție de distanțele parcurse lunar.

Potrivit românului, mașina este o necesitate în orașul în care locuiește, pentru că transportul public nu este unul bine dezvoltat.

Prețurile, tot mai mari în Canada

Românul spune că și costurile alimentelor au crescut enorm în ultimii ani în Canada.

„Mâncarea pentru o familie cu doi-trei copii te costă undeva între 1.800 și 2.500 de dolari pe lună. Bine, sunt oameni care sunt mai chibzuiți și cheltuie cu 100-200 de dolari mai puțin decât restul. Dar, oricum, fără 2.000-2.500 de dolari nu scapi”, spune el.

În final, românul le recomandă conaționalilor care au în vedere o eventuală mutare în Canada să ia în considerare și alte costuri, pe lângă cele expuse de el și să se gândească „de două-trei ori înainte de a pleca”.

„Gândiți-vă de două-trei ori înainte de a pleca. Nu se mai merită să pleci din România. Se merita în anii ’90, dar acum nu. Dacă totuși vreți să vă mutați, gândiți-vă de două ori înainte. Sunt foarte mulți șarlatani și oameni care vorbesc lucruri despre Canada. Persoane care vor să facă bani pe spatele vostru și vă mint. Eu știu ce înseamnă să trăiești în Canada și costul vieții e foarte scump. Pentru a trăi o viață, normală, decentă, în Canada îți trebuie 6.000-7.000 de dolari”, spune el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum va fi vremea în următoarele săptămâni. Prognoză ANM
Digi24
„Donald Trump dorește ca Rusia să câștige războiul”. Părerea europenilor despre conflictul din Ucraina
Cancan.ro
Tatăl Loredanei Groza, înmormântat la cimitirul Bellu. Familia și apropiații își iau rămas-bun într-un mod special
Prosport.ro
Britanicii au văzut imaginile cu Dan Petrescu după chimioterapie și au reacționat: „Arată firav!”
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Transport feroviar: 2025 la modernizări este trist. Stăm prost la confort și timp
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un psiholog explică de ce unele cântece ne rămân „blocate” în minte