Prima pagină » Știri externe » USA Today: Hackerii români, suspecți de accesarea datelor a 110 milioane americani

USA Today: Hackerii români, suspecți de accesarea datelor a 110 milioane americani

USA Today: Hackerii români, suspecți de accesarea datelor a 110 milioane americani
Atenția autorităților americane se îndreaptă spre hackeri din România în investigația declanșată după accesarea ilegală a datelor bancare a aproximativ 110 milioane de clienți ai rețelei de hypermarketuri Target, scrie ziarul USA Today, în ediția online.

Atenția autorităților americane se îndreaptă spre hackeri din România în investigația declanșată după accesarea ilegală a datelor bancare a aproximativ 110 milioane de clienți ai rețelei de hypermarketuri Target, scrie ziarul USA Today, în ediția online.

Hackeri au accesat sistemul caselor de marcat ale rețelei americane de hypermarketuri Target, cu ocazia Zilei Recunoștinței, furând datele cardurilor a 110 de milioane de clienți, au stabilit autoritățile americane. Target a confirmat că o grupare infracțională a accesat informațiile clienților pe 27 noiembrie, cu o zi înainte de Ziua Recunoștinței, în cea mai intensă perioadă de cumpărături a anului. Hackerii au menținut accesul la datele bancare până pe 15 decembrie. Inițial, s-a crezut că au fost compromise datele bancare a aproximativ 40 de milioane de clienți, dar, treptat, cifra a ajuns la 110 milioane de persoane.

Agenția Reuters a relatat că și grupul de retail Neiman Marcus a fost victima unor atacuri pentru sustragerea datelor clienților.

„Firmele de securitate informatică cred că furturile au originea în Europa de Est, unde România a fost un punct esențial spre care s-a îndreptat atenția anchetatorilor în cazuri de fraude electronice în ultimii ani”, notează USA Today într-un articol cu titlul „Atenția se îndreaptă asupra României după furturile de date din SUA”.

Fraudele vizează americani care oferă date financiare și personale unor persoane despre care cred că sunt vânzători legitimi ai unor produse. Printre metodele cele mai utilizate se numără vânzarea unor autoturisme sau computere fictive sau „skimming-ul” – obținerea codurilor personale de identificare utilizate pentru accesarea conturilor bancare, explică USA Today, avertizând că problemele de securitate care au vizat rețeaua de hypermarketuri Target de sărbători ar putea fi doar începutul seriei de fraude care ar viza industria de retail din Statele Unite.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
19 ani de la referendumul pentru demiterea președintelui Traian Băsescu - Cronologia
Digi24
„Lipiciul” care ține Rusia și China împreună într-o „prietenie fără limite”
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Iranul înființează un nou organism pentru supravegherea Strâmtorii Ormuz
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu, cu Sebastian Stan în distribuție, ovaţionat timp de 12 minute la Cannes
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai e valabil permisul auto dacă îți schimbi buletinul? Regula din Codul Rutier 2026 care te poate costa mii de lei
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit una dintre primele galaxii ale Universului