Viktor Orban se așteaptă la “o epocă de aur sub președinția lui Donald Trump”, în ciuda eforturilor forțelor globaliste, reprezentate de figuri ca George Soros, de a promova politici împotriva intereselor europenilor obișnuiți.
La întoarcerea dintr-o călătorie în India, Viktor Orban a discutat, în cadrul obișnuitului său interviu săptămânal de la Kossuth Radio, perspectivele sale despre provocările interne și internaționale cu care se confruntă Ungaria, conform Hungarian Conservative.
Viktor Orban a subliniat influența rețelelor globaliste, nevoia de stabilizare economică și așteptările sale pentru revenirea iminentă a lui Donald Trump la președinția Statelor Unite.
„Ziua de marți va marca începutul unei noi ere în relațiile maghiaro-americane. Trump și cu mine avem un acord care ar putea aduce beneficii fără precedent ambelor națiuni”, a spus Orban.
Privind în perspectivă, Orban a declarat că urmează o „epocă de aur” în relațiile bilaterale cu Statele Unite.
El a criticat Administrația Democrată anterioară, acuzând-o că a trimis un ambasador care să exercite presiuni asupra Ungariei să adopte politici globaliste.
„Ungaria nu va accepta să i se dicteze de către străini”, a spus Viktor Orban.
El l-a lăudat pe Antal Rogan, un ministru recent plasat pe o listă de sancțiuni a SUA, ca fiind un lider capabil, responsabil de serviciile de informații maghiare. Potrivit lui Orban, sancțiunile nu au făcut decât să întărească poziția lui Rogan în cadrul guvernului.
Premierul maghiar a declarat că liberalii „fug” acum din America la Bruxelles și că cel mai mare obiectiv pentru perioada următoare este de a împinge „imperiul Soros” afară din Europa și înapoi în America.
Orban a subliniat că forțele globaliste, reprezentate de figuri precum George Soros, continuă să promoveze politici care intră în conflict cu interesele europenilor obișnuiți.
„Dacă vrem să ne păstrăm modul de viață, trebuie să-i eliminăm de la Bruxelles. În caz contrar, Bruxelles-ul va deveni noul Washington, aplicând politicile democrate”, a declarat el.
Viktor Orban și-a reiterat angajamentul că Ungaria va fi prima țară care va expulza rețeaua Soros, începând din această primăvară, și și-a exprimat speranța că alți patrioți europeni, membri familiei partidelor politice Patrioți pentru Europa, îi vor urma exemplul.
El a acuzat rețeaua Soros că promovează corupția, susținând că Bruxelles-ul este controlat financiar de Soros.
Reflectând asupra mandatului Ungariei la președinția semestrială a UE, Orban a remarcat mai multe succese, inclusiv progrese în promovarea păcii. Orban a subliniat, de asemenea, progrese precum eliminarea granițelor dintre Bulgaria și România și începerea negocierilor de aderare la UE cu Albania, care au ajutat la reintegrarea Balcanilor de Vest în politica europeană.
Orban a subliniat că pacea este esențială pentru redresarea economică a Ungariei, citând impactul negativ al războiului și al sancțiunilor asupra economiei europene. El și-a exprimat îngrijorarea cu privire la concurența din partea sectorului agricol al Ucrainei, care amenință fermierii maghiari și polonezi.
Foto: Profimedia
CITIȚI ȘI: