Prima pagină » Știri externe » Virusul MERS începe să facă victime în afara Arabiei Saudite

Virusul MERS începe să facă victime în afara Arabiei Saudite

Virusul MERS începe să facă victime în afara Arabiei Saudite
Un bărbat infectat de coronavirusul MERS a murit în Algeria, devenind primul caz înregistrat în această țară, a anunțat marți Ministerul algerian al Sănătății, citat de AFP.

Victima, în vârstă de 59 de ani, a murit din cauza „deteriorării funcțiilor vitale”, în cursul nopții de luni spre marți, după ce a fost spitalizată timp de 11 zile într-un spital din orașul Tlemcen (600 kilometri vest de Alger).

Bărbatul a fost infectat în timpul unui pelerinaj în Arabia Saudită, țara cea mai afectată de acest virus.

Este vorba despre unul dintre primele două cazuri de infectare cu coronavirusul MERS detectate în Algeria, la sfârșitul lui mai, la persoane care au revenit din Arabia Saudită.

„Al doilea caz confirmat, spitalizat la Kolea (în apropiere de Alger), prezintă o evoluție favorabilă a tabloului hemodinamic. Nici un alt caz de infectare cu noul subtip de coronavirus nu a fost confirmat, de atunci, de laboratorul de referință al Institutului Pasteur din Algeria”, a precizat ministerul.

Recomandarea video

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce părere mai au principalii aliați ai NATO despre SUA?