Prima pagină » Știri externe » Vladimir Putin răstoarnă sancțiunile contra Rusiei asupra Ucrainei

Vladimir Putin răstoarnă sancțiunile contra Rusiei asupra Ucrainei

Vladimir Putin răstoarnă sancțiunile contra Rusiei asupra Ucrainei
Eventualele sancțiuni suplimentare impuse de Occident Rusiei ar putea avea grave consecințe asupra economiei Ucrainei, avertizează președintele rus, Vladimir Putin, într-un interviu acordat postului german ARD, relatează AFP.

„Băncile ruse au acordat un împrumut de 25 de miliarde de dolari economiei ucrainene. Dacă partenerii noștri europeni și americani vor să ajute Ucraina, atunci cum pot afecta baza financiară, limitând accesul instituțiilor financiare ruse la piețele mondiale de capital?”, a spus Putin.

„Vor să provoace falimentul băncilor ruse? În acest caz, vor provoca falimentul Ucrainei”, a avertizat Putin.

„Noi am acordat Ucrainei un împrumut de trei miliarde de dolari acum un an, cu condiția ca datoria totală a acestei țări să nu depășească 60% din PIB. În caz contrar, Ministerul rus al Finanțelor are dreptul să ceară o rambursare anticipată. Dacă vom face acest lucru, întregul sistem financiar ucrainean se va prăbuși. Dar am decis deja să nu îl facem. Nu vrem să agravăm situația, vrem ca Ucraina să își revină”, a explicat Putin.

Țările occidentale au avertizat că analizează posibilitatea impunerii de noi sancțiuni Rusiei, în contextul crizei din Ucraina.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DSP: Al doilea caz de lepră confirmat în Cluj-Napoca
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
Prețurile exorbitante ale biletelor pentru Campionatul Mondial 2026 șochează fanii din toată lumea
Mediafax
Hotelul Simonei Halep, victimă colaterală a austerității lui Bolojan / Turismul de lux nu mai vinde, iar asta se vede în camerele de 4.000 de euro care rămân neocupate în plin sezon
Click
A plecat din Kenya în căutarea unui trai mai bun în România, însă salariul l-a dezamăgit. Iată în ce țară vrea acum să se mute acum
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
De unde a luat lepră femeia din Cluj, de fapt. Se transmite sau nu boala Hansen prin masaj? Ce trebuie să știe clienții
Ce se întâmplă doctore
Cum își menține Irina Fodor silueta fără diete. Motivul pentru care nu se îngrașă la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Epidemie „fără precedent” de gripă în Marea Britanie