Prima pagină » Știri externe » Washington Post: Elon Musk i-a cerut în mod direct lui Donald Trump să RENUNȚE la noile taxe vamale

Washington Post: Elon Musk i-a cerut în mod direct lui Donald Trump să RENUNȚE la noile taxe vamale

Washington Post: Elon Musk i-a cerut în mod direct lui Donald Trump să RENUNȚE la noile taxe vamale

În acest weekend, miliardarul Elon Musk, văzut de multe persoane ca fiind „numărul doi de la Casa Albă”, a lansat o serie de critici pe rețelele sociale  la adresa consilierilor președintelui Donald Trump în ceea ce privește taxele vamale uriașe anunțate de Washington și chiar a făcut o serie de apeluri personale în legătură cu acestea către Trump.

Potrivit The Washington Post, care citează două surse apropiate discuțiilor, tentativa lui Musk de a-l convinge pe Trump să renunțe la tarife nu a avut succes până acum. Mai mult, luni, Trump a amenințat că va adăuga noi taxe, de 50%, pentru importurile din China, dacă Beijingul nu va renunța la taxele anunțate recent, ca răspuns la decizia SUA.

Între timp, Musk a postat un videoclip pe X în care regretatul economist conservator Milton Friedman a prezentat beneficiile cooperării comerciale internaționale, arată sursa citată.

Dezacordul lui Musk față de decizia lui Trump cu privire la acest subiect este dezacordul cel mai mare dintre cei doi de la începutul celui de-al doilea mandat al lui Trump.

Elon Musk a investit aproape 290 de milioane de dolari pentru a-l sprijini pe Trump în alegerile de anul trecut și a fost numit la conducerea Departamentului pentru Eficiență Guvernamentală (DOGE), instituția însărcinată cu reducerea cheltuielilor publice.

De asemenea, Musk nu a fost de acord cu alți membri ai Administrației Trump cu privire la chestiuni precum vizele H1-B pentru imigranții calificați și cu privire la abordarea DOGE privind cheltuielile guvernamentale.

Sâmbătă, Musk l-a vizat consilierul pentru probleme comerciale al lui Trump, Peter Navarro, lansând un mesaj subtil la adresa acestuia prin care i-a criticat activitatea.

„Un doctor în economie de la Harvard este un lucru rău, nu un lucru bun”, a scris Musk.

Navarro nu i-a adresat niciun răspuns fondatorului Tesla.

Elon Musk nu pare a fi de acord cu războiul comercial spre care s-ar putea îndrepta Statele Unite

În replică, purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt, i-a luat apărarea lui Navarro, subliniind că actuala Administrație a înregistrat progrese remarcabile de la preluarea mandatului de către Donald Trump.

„Președintele a alcătuit o echipă remarcabilă de indivizi foarte talentați și experimentați, care aduc idei diferite la masă, știind că președintele Trump este cel mai important factor de decizie. Când el ia o decizie, toți vorbesc în aceeași direcție pentru a o executa. De aceea această Administrație a făcut mai mult în două luni decât a făcut cea anterioară în patru ani”, a transmis aceasta într-un comunicat de presă.

Între timp, într-un interviu cu vicepremierul italian Matteo Salvini în weekend, Musk a spus că și-ar dori să vadă o „zonă de liber schimb” între Europa și Statele Unite

„În final, sper că este de acord că atât Europa, cât și Statele Unite, ar trebui să treacă în mod ideal, în în opinia mea, la o situație cu tarife zero”, a declarat el.

Musk a mai spus că și-ar dori mai multă libertate de mișcare pentru cetățenii europeni și cei ai Statelor Unite și a adăugat că oamenii ar trebui să lucreze în orice țară (din UE sau în SUA, n. red.) „dacă își doresc acest lucru”, mai arată sursa citată.

CITEȘTE ȘI:

Donald Trump a semnalat că Elon Musk ar putea DEMISIONA de la conducerea Departamentului pentru Eficiență Guvernamentală

Elon Musk atribuie „stângii radicale” excluderea lui Marine Le Pen din cursa prezidențială /Un fost oficial SUA compară situația cu cea din ROMÂNIA

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
VIDEO Ramzan Kadîrov este în stare gravă și trecut pe dializă. Kremlinul caută un nou șef al Ceceniei
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția dură a preşedintelui Cubei, după ce Trump l-a amenințat să încheie un acord cu SUA „înainte să fie prea târziu”
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Chiar și 10 minute de exerciții fizice ar putea combate cancerul, relevă un studiu