Prima pagină » Video » VIDEO: Nati MEIR, ADUS în ROMÂNIA. Fostul deputat, condamnat la 11 ani de închisoare, a fost transportat la penitenciarul RAHOVA

VIDEO: Nati MEIR, ADUS în ROMÂNIA. Fostul deputat, condamnat la 11 ani de închisoare, a fost transportat la penitenciarul RAHOVA

Galerie Foto 16

Fostul deputat Nati Meir va fi adus, azi, în țară de către autorități, la șase ani după ce a fugit din România, în urma unei condamnări la 11 ani de închisoare de către Curtea de Apel Brașov.

UPDATE ora 13:00. Nati Mair a fost adus de autorități pe aeroportul Otopeni și a fost transportat la penitenciarul Rahova.

„La data de 27 decembrie 2024, Poliția Română a adus în țară un bărbat, de 69 de ani, din Israel, care avea emis pe numele său un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.Acesta era urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune. Bărbatul a fost adus din Grecia, având emis de către Judecătoria Brașov, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 11 ani. Cel în cauză urmează a fi încarcerat, în vederea executării mandatului.”, a transmis IGPR.

Știre inițială:

Nati Meir va ajunge, azi 27 decembrie, din Atena, pe aeroportul Otopeni, fiind escortat de oamenii legii, după ce  fost depistat în Rodos.

Instanța din Grecia a admis cererea de extrădare în cazul fostului deputat, găsit vinovat pentru șapte infracțiuni, 7 infracţiuni de înşelăciune, trafic de influenţă şi luare de mită.

Ministerul Justiţiei a anunţat recent că,

”la data de 18 decembrie 2024, a fost primită informarea privind admiterea predării cetăţeanului Nati Meir, condamnat în România la 11 ani de închisoare cu executare şi localizat recent, pe teritoriul Greciei. Instanţa elenă a admis definitiv predarea lui Nati Meir şi s-a solicitat întreprinderea demersurilor necesare în vederea preluării sale, până la data de 27 decembrie 2024. Precizăm faptul că Nati Meir a fost dat în urmărire internaţională, fiind emis pe numele acestuia un mandat european de arestare la data de 29 ianuarie 2019”.

Nati Meir, condamnat definitiv la 11 ani de închisoare

Nati Meir a fost condamnat la 11 ani de închisoare în temeiul sentinței penale nr. 1815/07.10.2016, pronunțată de Judecătoria Braşov, rămasă definitivă prin decizia penală nr. 180/9.03.2017 a Curții de Apel Brașov.

„Prin sentința sus-menționată, s-a reținut că faptele se află în concurs cu cele pentru care a fost condamnat în 2010 de către Tribunalul București (sentința penală nr. 146/2010, definitivă prin decizia penală nr. 173/2014 a ÎCCJ), în 2012 de Tribunalul Galați (sentința penală nr. 117/2012, definitivă prin decizia penală nr. 717/2014 a ÎCCJ), în 2013 de Judecătoria Sectorului 1 București (sentința penală nr. 773/2013, definitivă prin decizia penală nr. 754/2014 a CAB).”

”În urma localizării persoanei condamnate în Grecia (Rhodos), la data de 4 noiembrie 2024, autorităţile române au transmis către autorităţile elene mandatul european de arestare şi hotărârile judecătoreşti pronunţate în cauză. De asemenea, Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP) a furnizat informaţii privind condiţiile de detenţie de care ar beneficia în cazul predării sale în România. Instanţa competentă din Grecia a fost Curtea Dodecaneză de Apel”, a mai transmis ministerul Justiţiei.

FOTO/VIDEO: Gândul

Citește și:

Justiția din Grecia, informații noi despre EXTRĂDAREA lui Nati Meir. Fostul parlamentar a fugit din România în 2016, pentru a scăpa de sentință

Nati Meir argumentează, în Grecia, că a fost agent Mossad în ROMÂNIA, pentru a evita extrădarea

Nati Meir, condamnat definitiv la 7 ani de închisoare

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!