Prima pagină » Justiție » Un oraș din România interzice FUMATUL în spațiul public. Primar: Mă gândesc la asigurarea unor locuri cu spațiu delimitat pentru fumători

Un oraș din România interzice FUMATUL în spațiul public. Primar: Mă gândesc la asigurarea unor locuri cu spațiu delimitat pentru fumători

Un oraș din România interzice FUMATUL în spațiul public. Primar: Mă gândesc la asigurarea unor locuri cu spațiu delimitat pentru fumători

Potrivit estimărilor, fumatul provoacă peste 480.000 de decese anual (inclusiv decesele din cauza fumatului pasiv), dintre care 278.544 sunt de sex masculin, iar  201.773 sunt de sex feminin. Orașele europene (Milano, de exemplu) interzic fumatul în spațiul public. În Milano, cei care încalcă legea vor avea de plătit amenzi cuprinse între 40 și 240 euro. De la 1 ianuarie 2025, Primăria municipiului Cluj-Napoca ia măsuri drastice pentru a proteja oamenii nefumători de efectele fumatului pasiv.  

Fumatul va fi interzis în spațiul public, a anunțat primarul Emil Boc. Fumatul va fi interzis pe stradă, în parcuri și locuri de joacă.  Încălcarea legii va fi sancționată drastic cu amenzi. Vor exista spații special amenajate în aeroporturi, parcuri și baze sportive mari.

„Obiectivul nostru este de a interzice fumatul în parcuri, locuri de joacă, baze sportive. Modelul există deja la nivel european, acum analizăm cadrul legal din România, dacă el ne permite fără o lege naționala, ca printr-o hotărâre de consiliu local să putem face acest lucru. Mă gândesc chiar cu asigurarea în unele zone, parcuri mari, baze sportive mari, așa cum avem în aeroporturi, a unor locuri unde să poată cei care doresc să fumeze să aibă un spațiu precis delimita”, a declarat Emil Boc pentru Digi24.

Legea antifumat a plecat tot de la Cluj-Napoca a fost proiectată de deputatul de Cluj din 2015, Aurelia Cristea. Legea a fost adoptată cu 164 de voturi „pentru” și 20 „nu”, în timp ce 26 de deputați s-au abținut în momentul votului.

„Misiune îndeplinită! Sunt extrem de fericită, este cel mai frumos dar de Crăciun pe care l-am primit de la colegii mei! Și NU, nu se va mai fuma niciunde în spațiile închise din România!”, a scris atunci Aurelia Cristea.

Emil BOC, „primarul verde” al orașului Cluj-Napoca

Primarul PNL, fost lider și premier PDL, susținător al democrației după model european, a promovat energia verde, utilizarea automobilelor electrice, modernizarea transportului public și chiar a decis înlocuirea artificiilor cu drone și lasere la spectacole. A demarat un program de sterilizare a câinilor și pisicilor cu și fără stăpân pentru a preveni înmulțirea necontrolată a acestora.

Cu ocazia 1 mai 2023, Emil Boc a spus că nu consumă carne de porc, vită sau pui, dar nici nu se consideră vegan. De când a redevenit primar, Cluj-Napoca găzduiește anual festivalul de muzică electronică UNTOLD. Toamna trecută, edilul a anunțat că există contract de finanțare pentru construirea unei linii de metrou în Cluj-Napoca, atât din PNRR,  cât și din obligațiuni verzi.

Potrivit Gazeta din Cluj,  s-au efectuat plăți de 176 de milioane de euro pentru execuția proiectului din Cluj.

„Per toral, în ianuarie, constructorul turc avea în conturi de la Primăria Cluj plătită suma de 215.615.703.78 lei adică peste 44 de milioane de euro”, scrie publicația.


Sursa Foto: Shutterstock/Profimedia

Citește și: Emil BOC spune că „România are nevoie să-și consolideze democrația astăzi”/”Să nu lăsăm ca democrația să facă pași înapoi”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Peste 12.500 de români sunt continuare fără energie. Bogdan Ivan: „Continuăm intervențiile până la ultima reconectare”
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!