Prima pagină » Justiție » Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai, CONTESTĂ măsura arestului preventiv la Tribunalul Constanţa

Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai, CONTESTĂ măsura arestului preventiv la Tribunalul Constanţa

Otilia Serescu
Vlad Pascu, autorul accidentului de la 2 Mai, CONTESTĂ măsura arestului preventiv la Tribunalul Constanţa

Tribunalul Constanţa judecă, marți, contestația lui Vlad Pascu, responsabil pentru accidentul tragic din 2 Mai, în urma căruia doi tineri și-au pierdut viața. Pascu solicită înlocuirea măsurii de arest preventiv cu arestul la domiciliu, după ce Judecătoria Mangalia i-a respins această cerere în 14 august.

Avocatul lui Pascu, Alin Trandafirescu, a susținut că prelungirea măsurii de arest preventiv, aproape de un an, echivalează cu o pedeapsă, ceea ce este inacceptabil. El a argumentat că dependența de droguri, invocată anterior ca motiv pentru menținerea arestului preventiv, nu mai reprezintă un impediment, Pascu finalizând între timp programe de reabilitare antidrog.

„O măsură preventivă nu poate să tindă către ani. Asta este o pedeapsă. Indiferent ce a făcut acea persoană, din fericire, există drepturi ale Convenţiei Europene a Dreptului Omului şi ale Codului de  Procedură Penală. Nu vreau să pun presiune pe nimeni, nici pe instanţă, nici pe absolut nimeni. Însă trebuie să înţelegem o măsură preventivă vine să sancţioneze alte aspecte şi nicidecum o pedeapsă”, a declarat avocatul.

În plus, avocatul a subliniat că nu există dovezi clare care să lege consumul de substanțe psihoactive de producerea accidentului și a explicat că accidentul a fost rezultatul unui cumul de factori, precum viteza și condițiile de drum, și nu al influenței drogurilor, conform News.ro.

Trimis în judecată în octombrie 2023

Pascu a fost trimis în judecată în octombrie 2023 pentru ucidere din culpă, vătămare corporală din culpă, părăsirea locului accidentului și conducerea unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive.

Avocatul a subliniat că drepturile lui Pascu trebuie respectate, inclusiv posibilitatea de a beneficia de îngrijiri medicale corespunzătoare în afara rețelei penitenciare, având în vedere afecțiunile sale de sănătate.

Procesul a fost amânat pe fond din cauza lipsei rapoartelor de expertiză, care ar trebui să clarifice vătămările suferite de ceilalți răniți în accident. Între timp, Vlad Pascu rămâne în arest preventiv, măsură care a fost prelungită în mod repetat de la arestarea sa în 20 august 2023.

Vă recomandăm să citiți și:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Cum a reacționat Nicoleta Luciu, după dezvăluirile făcute de Sile Cămătaru? Actrița a uimit pe toată lumea
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Europa, abandonată în brațele lui Putin? Prognoza unui fost șef al spionajului românesc după ce SUA au întors spatele UE
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
România va avea primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică