Prima pagină » Magazin » 18% dintre cetățenii acestei țări europene dezvoltate nu dispun de conexiune la internet

18% dintre cetățenii acestei țări europene dezvoltate nu dispun de conexiune la internet

18% dintre cetățenii acestei țări europene dezvoltate nu dispun de conexiune la internet
Autoritatea britanică din domeniul reglementării telecomunicațiilor, Ofcom, a realizat o analiză anuală, în urma căreia a descoperit că 18% dintre cetățeni nu beneficiază de o conexiune la internet.

Raportul privind Infrastructura IT, realizat de Ofcom, arată că 27% din gospodării nu dispun de internet fix, în ciuda unui studiu anterior, care susținea că doar 1% dintre britanici nu dispun de o conexiune la spațiul web.

Chiar dacă gospodăriile folosesc conexiunile 3G și 4G, autoritatea Ofcom precizează că 18% dintre britanici sau trei până la patru milioane de case nu au acces la internet, fix sau mobil.

O cincime dintre britanici nu se bucură de conexiunile moderne de internet din țara lor. Ofcom susține că viteza medie a internetului a crescut de la 18,7Mbps (2013) la 23Mbps (2014). Vitezele de descărcare sunt satisfăcătoare, dar cele de încărcare (upload) ajung la doar 3Mbps, un neajuns pentru IMM-uri.

Ofcom mai precizează că 95% din gospodăriile britanice dețin un telefon mobil, chiar dacă 18% nu beneficiază de conexiune la internet. „Infrastructura digitală este vitală pentru viitorul Marii Britanii. Vom contina să investim în infrastructura viitorului și să menținem o competiție tehnologică de care beneficiază atât consumatorii, cât și companiile”, a declarat Ed Richards, directorul executiv al Ofcom.

Potrivit unui material publicat de gândul, care citează datele INS, 61,6% dintre românii cu vârste între 16 și 24 de ani au utilizat vreodată internetul, în condițiile în care puțin peste jumătate (54,4%) din totalul gospodăriilor au acces acasă la rețeaua de internet, majoritatea (70,9%) acestora fiind la orașe. 

Recomandarea video

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Turiștii care ajung pe o insulă italiană riscă o taxă de 500 de euro