Prima pagină » Magazin » Alergarea regulată poate prelungi viața – STUDIU

Alergarea regulată poate prelungi viața – STUDIU

Alergarea regulată poate prelungi viața - STUDIU
Practicarea regulată a joggingului ar avea ca efect prelungirea speranței de viață cu câțiva ani, potrivit unui recent studiu realizat de cercetători danezi. Intitulat Copenhagen City Heart, studiul pune în evidență beneficiile alergatului, scrie maxisciences.com, citat de Agerpres.

Practicarea regulată a joggingului ar avea ca efect prelungirea speranței de viață cu câțiva ani, potrivit unui recent studiu realizat de cercetători danezi. Intitulat Copenhagen City Heart, studiul pune în evidență beneficiile alergatului, scrie maxisciences.com, citat de Agerpres.

Până să ajungă la această concluzie, cercetătorii au examinat datele strânse din 1976 de la 20.000 de persoane, femei și bărbați cu vârste cuprinse între 20 și 93 de ani. Luând în considerare diferiți factori, ei au observat că datele adunate în 30 de ani arătau o creștere a speranței de viață la amatorii de jogging. Potrivit rezultatelor studiului, aceasta ar fi de 6,2 ani la bărbați și 5,6 ani la femei. Creșterea este confirmată de ultimele rezultate, care permit să se afirme ‘cu certitudine că practicarea regulată a joggingului mărește longevitatea’, spune dr Schnohr, cardiolog, conducător al studiului menționat de Le Figaro.

Studiul, care va fi prezentat sâmbătă la un colocviu organizat la Dublin de Societatea Europeană de Cardiologie, a demonstrat că riscul de deces scade cu 44% la cei care practică regulat joggingul pe ansamblul perioadei luate în considerare. Este important însă, menționează cercetătorii, să se alerge regulat. Potrivit dr Schnohr, pentru a prelungi speranța de viață, trebuie să se alerge în ritm moderat între o oră și două ore și jumătate pe săptămână, împărțite în două-trei alergări. Nici mai mult, nici mai puțin pentru ca efectul să fie optim.

‘Ideal este să te simți la capătul puterilor, fără să rămâi totuși fără suflare’, precizează medicul, care amintește că alte studii au arătat că cei care nu fac sport, dar și marii alergători înregistrează în general o speranță de viață mai mică decât cei care fac jogging regulat.

Binefacerile alergatului n-au fost mereu atât de evidente, mai ales în anii 1970, când exista un oarecare scepticism față de jogging. ‘După moartea câtorva practicanți de jogging, ziarele au sugerat că joggingul este periculos pentru alergătorii de duminică’, își amintește cardiologul. Din acest motiv cercetătorii danezi au întreprins acest studiu, aducând dovezi ale efectelor benefice ale alergatului. Este un sport care îmbunătățește absorbția de oxigen, crește sensibilitatea la insulină, scade tensiunea arterială, ameliorează funcția cardiacă și sistemul imunitar.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Ce rase de câini sunt predispuse la stres din cauza stăpânilor gălăgioși?