Prima pagină » Magazin » Cât costă în realitate CEA MAI CUNOSCUTĂ CASĂ DIN LUME

Cât costă în realitate CEA MAI CUNOSCUTĂ CASĂ DIN LUME

Cât costă în realitate CEA MAI CUNOSCUTĂ CASĂ DIN LUME
Casa Albă, clădirea care a găzduit toți președinții americani, începând cu anul 1800, a fost evaluată de Jason Koitz, un specialist în imobiliare, la 110 milioane de dolari

Casa Albă, clădirea care a găzduit toți președinții americani, începând cu anul 1800, a fost evaluată de Jason Koitz, un specialist în imobiliare, la 110 milioane de dolari.

„Casa Albă reprezentă o reședință extrem de luxoasă. Această proprietate s-ar putea vinde pentru o sumă cuprinsă între 110 și 150 de milioane de dolari”, a precizat Koitz.

Specialistul în imobiliare a mai spus că estimările sale s-au bazat plecând de la faptul că cea mai scumpă casă din Washighton, care avea aproape 2.000 de metri pătrați, a fost vândută cu 45.5 de milioane de dolari.

Jason Koitz susține că el ar putea vinde Casa Albă la un preț de peste un miliard de dolari, având în vedere valoarea istorică a clădirii.

Cu toate astea, cei care au visat că vor putea sta în dormitorul lui Lincoln trebuie să se orienteze spre alte reședințe, deoarece, din păcate, clădirea nu este, nu a fost și, cel mai probabil, nu va fi niciodată de vânzare, notează de NYDaily News.

Casa Albă a fost construită între anii 1792 și 1800 și a devenit reședința tuturor presedinților americani, în timpul mandatelor acestora. John Adams, al doilea președinte al Statelor Unite ale Americii, după George Washington, a fost primul locuitor al Casei Albe.

Casa Albă are șase etaje, 132 de camere, 35 de bău, 28 de șeminee și trei lifturi. Această reședință simbol a Statelor Unite ale Americii mai are un teren special amenajat pentru basket, unul pentru tenis, un cinematrograf, o cameră de bowling, o piscină și un teren pentru alergat.

În cei 212 ani de când a fost ridicată, Casa Albă a fost renovată de nouă ori și a fost recondiționată în perioada 1948 și 1952.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Hoții au furat o banană din muzeu, iar valoarea ei ajunge la milioane de dolari
Digi24
Reacția Kremlinului după ce președintele Dan a reconfirmat că drona de la Galați era rusească
Cancan.ro
Vladimir Putin, mesaj pentru România după ce Nicușor Dan a confirmat că drona de la Galați este rusească. Ce ne cere Kremlinul
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
SURSE Guvernul Tomac, în impas: Nicușor Dan are voturile, dar refuză sprijinul suveraniștilor
Mediafax
Țara care îți dă banii înapoi dacă stai în ambuteiaj. Regula intră în vigoare de azi
Click
S-a mutat într-un bloc nou și a avut un șoc! Cum au reușit vecinii să îl scoată din minți: „Nesimțirea este la cote maxime”
Digi24
Cum funcționează injecţia care a eliminat complet tumorile la pacienţi la care chimioterapia nu dădea rezultate
Cancan.ro
Pensii mai mari pentru 800.000 de pensionari români, dacă depun acest document
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Monica Gabor din America! Fosta lui Columbeanu duce o viață luxoasă, după ce a renunțat la viața publică
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Te-ai gândit vreodată că va exista o CAMIONETĂ PORSCHE?
Descopera.ro
Falsul secolului: Povestea Omului din Piltdown, „veriga lipsă” care a păcălit lumea științifică
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Cum a câștigat un inginer de la Google peste 1,2 milioane de dolari la pariuri?