Prima pagină » Magazin » „Cavalerul Negru: Legenda Renaște”, din 27 iulie pe marile ecrane din România – TRAILER

„Cavalerul Negru: Legenda Renaște”, din 27 iulie pe marile ecrane din România – TRAILER

"Dark Knight Rises/ Cavalerul Negru: Legenda Renaște", finalul epic al trilogiei semnate de Christopher Nolan, va putea fi urmărit în România, pe marile ecrane, de vineri, 27 iulie.

„Dark Knight Rises/ Cavalerul Negru: Legenda Renaște”, finalul epic al trilogiei semnate de Christopher Nolan, va putea fi urmărit în România, pe marile ecrane, de vineri, 27 iulie.

În fruntea unei distribuții alcătuite din staruri internaționale se află câstigătorul Premiului Oscar, Christian Bale (The Fighter) care își reia rolul dublu Bruce Wayne/ Batman. Distribuția filmului îi mai include pe: Anne Hathaway, în interpretarea personajului Selina Kyle; Tom Hardy în rolul lui Bane; câștigătoarea Premiului Oscar, Marion Cotillard (La vie en rose), în rolul Mirandei Tate și pe Joseph Gordon-Levitt, în interpretarea lui John Blake.

Revenind la rolurile principale, câstigatorul Premiului Oscar, Michael Caine ( The Cider House Rules) îl interpretează pe Alfred, Gary Oldman este comisarul Gordon, iar câștigătorul Premiului Oscar, Morgan Freeman (Million Dollar Baby), reia rolul lui Lucius Fox.

Scenariul este semnat de Christopher Nolan și Johathan Nolan, după o poveste de Christopher Nolan și David S. Goyer. Filmul este produs de  Emma Thomas, Christopher Nolan și Charles Roven, care au mai făcut echipă și în trecut, pentru Batman Begins și pentru blockbusterul care a spulberat recorduri The Dark Knight. Producători executivi sunt Benjamin Melniker, Michael E. Uslan, Kevin De La Noy și Thomas Tull, avându-l co-producător pe Jordan Goldberg. Filmul are la baza personaje publicate în benzile desenate lansate de DC Comics. Personajul Batman a fost realizat de Bob Kane.

În spatele scenei, Cavalerul Negru: Legenda Renaște reunește echipa formată de regizor de-a lungul timpului cu multi dintre cei mai de seamă colaboratori ai săi, toți dintre ei colaborând în trecut la realizarea filmului The Dark Knight. Echipa creativă a filmului îl include pe directorul de imagine Wally Pfister, care de curând a câștigat un Premiu Oscar pentru Inception, o producție semnată tot de Christopher Nolan. Scenografia filmului este realizată de Nathan Crowley, montajul de Lee Smith, iar câștigătoarea Premiului Oscar, Lindy Hemming (Topsy Turvey), este responsabilă de realizarea costumelor.  În plus, Paul Franklin și Chris Corbould, ambii câstigatori ai Premiului Oscar pentru efectele speciale din Inception au supervizat efectele vizuale și respectiv pe cele speciale. Muzica îi aparține câștigătorului Premiului Oscar, Hans Zimmer (The Lion King).

Pentru realizarea filmului, Christopher Nolan utilizează camerele IMAX chiar mai mult decât a făcut-o pentru The Dark Knight, care a intrat în istorie drept primul proiect cinematografic de amploare care a fost filmat parțial utilizând camere IMAX.

Filmările s-au întins pe trei continente diferite și au inclus atât orașele americane Pittsburgh, New York și Los Angeles, precum și situri din India, Anglia și Scoția.Cavalerul Negru: Legenda Renaște este o producție Warner Bros. Pictures, în asociere cu Legendary Pictures.

Filmul a avut premiera mondială pe 20 iulie, fiind distribuit la nivel mondial de Warner Bros. Pictures, o companie Warner Bros. Entertainment, iar în România are premiera pe 27 iulie, fiind distribuit de către MediaPro Distribution.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mare număr?